Co je vlastně MINDFULNESS?

„Jak se máte?“ Na tuto jednoduchou otázku řada lidí odpovídá samozřejmě, že „dobře“. Část lidí po pravdě, najdou se ale i tací, kteří se k takové odpovědi uchýlí na základě rčení „přání otcem myšlenky“. Téměř vždycky se totiž najde něco, co se nám tak docela nelíbí, co nás trochu štve nebo co nám dokonce vysloveně vadí, a to ať už na nás samých nebo na našem okolí. Pokud tu a tam přikrášlíme náš skutečný a aktuální pocit, nic strašného se nestane. Pokud ale realitu tímto způsobem překrucujeme pravidelně, pak přicházejí ve větší vlně negativní emoce, strach, vztek, vyčerpání nebo deprese.

Takové nepříjemné momenty nás mohou potkat na každém kroku. Jsou známé řady technik, které nám mají pomoci vrátit ztracenou rovnováhu. Velmi oblíbenou je v tomto ohledu matematika, lidé si počítají do deseti nebo řeší v hlavě jednoduché příklady. Jenomže v momentě, kdy je naše mysl ochromena stresem a náš systém je přetížen, si na nějaké počítání nikdo ani nevzpomene. Kdyby tak existovala možnost, jak přicházející stres odhalit ještě před tím, než nás plně ovládne nebo srazí k zemi. A přesně taková možnost existuje. Máte radost?

Mindfulness – všímavost, bdělost nebo pozornost

Tato technika se jmenuje mindfulness, česky bychom řekli všímavost, bdělost nebo pozornost. Ani jeden z těchto názvů ale přesně nevystihuje pravou podstatu této metody. V čem přesně spočívá? Princip je stejně starý jako lidstvo samo. Pokud něco chceme umět, musíme se to naučit. A čím pravidelněji se takovému cvičení věnujeme, tím lépe nám to jde. Podobně jako se člověk naučí jezdit na snowboardu nebo hovořit cizí řečí, můžete se naučit pracovat s vlastními emocemi, pokud se tomu budete věnovat opravdu pravidelně. Přicházející vztek nebo strach pak poznáte už zdálky a neleknete se, až vám bafne za zády.

Myslete také na sebe

Často se podřizujeme požadavkům našeho okolí. Snažíme se naplnit všechna očekávání, ale ve všem tom shonu zapomínáme na své vlastní potřeby. Máloco je podle nás a našeho aktuálního nastavení. To má za následek, že pak třeba v práci nestíháme to, co bychom stihnout měli, věci nám nejdou od ruky a nás zachvátí stres. Ten ale nezůstane ležet v práci, když odejdeme domů. Vezmeme si ho s sebou a pak se vyčerpaní a otrávení plížíme domovem a prskáme na všechny naše naše nejbližší, a to dokonce dlouhodobě, každý den. Klíčem, který nám dá metoda mindfulness, je zaměřit se na jednotlivé problémy v přítomnosti, zohlednit své vlastní kapacity a podle toho je i využívat. Pokud se to naučíme, budeme své úkoly zvládat snáz, protože se budeme schopni v každé situaci rozhodnout správně.

Teď a tady

Metoda mindfulness ale není zaměřena jen na zvládání strachu nebo vzteku, je daleko komplexnější. Jejím úplným základem je totiž laskavost. Laskavost k sobě i k ostatním lidem. Kromě toho, že postupně dokáže zabránit emocím, aby s vámi mohly libovolně lomcovat, kdykoliv se jim zamane, naučí vás, jednoduše řečeno, mít se rád. Přijmout se takové, jací jste, nehodnotit sebe ani jiné, nesrovnávat se. Naučí vás, jak se vědomě soustředit na přítomnost, na to, co je právě teď, a podle toho jednat. Naučí vás brát ohled na sebe samého, jakkoliv sobecky to může znít. Pokud se budete rozhodovat vědomě, budete brát v úvahu vše, co je okolo vás, a své rozhodnutí tomu přizpůsobit. Jak už bylo uvedeno výše, tato metoda pracuje s laskavostí. A kdo dokáže být laskavý, nemůže být sobecký.

Mindfulness v praxi

V praxi můžeme způsob cvičení všímavosti rozdělit na formální a neformální. V rámci formálního přístupu jsme vedeni relaxační nahrávkou, která pomůže nasměrovat naši pozornost k jiným bodům, než jakým se běžně upínáme. V závislosti na druhu relaxace se můžeme věnovat například částem našeho těla, zaměřit se můžeme na dech, pocity nebo svoje tělo jako celek. Navzdory představám totiž platí, že ačkoliv si svoje tělo nosíme denně s sebou, nejsme si ho tak docela vědomí. A právě taková relaxace nás může přesvědčit o opaku. Jak ale říká známé rčení „cvičení dělá mistra“, doopravdy prospěšná může být jen taková praxe, kterou opakujeme pravidelně. A není potřeba v relaxaci strávit hodinu, postačí klidně i pět minut. Pokud budeme takové cvičení opakovat skutečně každý den, výsledky se brzy dostaví. Neformální přístup je v podstatě totéž, jen bez relaxační nahrávky. Je to cvičení, které můžeme aplikovat prakticky kdekoliv, ve frontě na poště, v MHD nebo doma ve vaně.

Pojďte si se mnou vyzkoušet praxi v rámci úvodního kurzu mindfullnes.

I pět minut stačí

Přidejte takové „pětiminutovky“ do svého každodenního života a budete překvapeni, jak zásadní a především pozitivní efekt to na vás bude mít. Zastavte se každý den na pět minut vědomě, zklidněte a prohlubte svůj dech, vnímejte plně to, co se ve vás odehrává v danou chvíli. Postupem času začnete zachytávat signály vlastního těla. Takovým zastavením dopřejete sami sobě, abyste sami sebe poslouchali. Se svým tělem se postupně naladíte na stejnou vlnu a naučíte se lépe vnímat své vlastní potřeby.

Mnohem dříve odhalíte přicházející únavu, vztek, nemoc, vyčerpání nebo depresi a budete se s nimi moci daleko lépe vypořádat. Pokud poznáme negativní emoce už zdálky a v jemných náznacích, nemáme důvod se jich bát, můžeme s nimi mnohem snáz pracovat a dokonce je využít v náš prospěch.

Pokud si budeme vědomi svých emocí, můžeme dělat vědomá rozhodnutí v souladu se svými hodnotami a to bude nakonec přínosné nejen pro náš život, ale i pro naše okolí. Pokud budeme schopni si tohle všechno nacvičit v relativním klidu, jakákoliv stresová situace bude mnohem snáz zvládnutelná. Laskavost a všímavost můžeme pak využít při jakékoliv další činnosti, při procházkách nebo třeba při rodinné večeři. Cvičení mindfulness nás naučí plně prožívat přítomný okamžik a najít v každém okamžiku smysl a spokojenost.

To už za těch pět minut denně stojí, ne? 🙂

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů