Blíží se podzim a zima a vy si možná matně pamatujete to předešlé období podzim/zima.
Podzim a zima u nás nebývají ve znamení třeskutých mrazivých teplot, ale přesto pro někoho pokles teplot a menší dotace světla bývá výzvou. Pojďme se tedy podívat, co s tím.
V tomto článku si povíme: jak efektivně připravit rodinu na zimu, proč se ve velkém vyplatí věnovat energii a čas laskavému a vědomému otužování a jak přizvat zbytek rodiny/okolí na palubu.
Teď je ta správná chvíle začít připravovat celou rodinu na podzim a zimu.
Když hledáme řešení jakékoliv patovky, nejprve začneme řešit „to venku“. Zejména pokud se to týká našich dětí, tedy bytostí, na kterých nám nejvíce záleží. Pojďme se tedy zaměřit na naše děti.
Asi je jasné, že je rovnou nehodíte do škopku s ledovou vodou a nenecháte je napospas šoku. To by nikam nevedlo (mimochodem, podobně to funguje i u nás). Je třeba začít děti informovat o tom, proč se začít na zimu připravovat, jaké jsou dopady a důsledky. Povídat si o tom spolu.
Když začnete děti otužovat, důležitá je POZVOLNOST (postupně, laskavě, krok za krokem), ale také zapojení DECHU. Místo zběsilého dechu jej naopak uvolnit a učit se v diskomfortní situaci (což chladná voda je) kultivovat a zklidnit svůj dech.
Tato dovednost se může hodit pro jakoukoliv diskomfortní/stresovou situaci, kterou zažíváte.
Když už jsme tedy u toho, že si s dětmi povídáte, je dobré si ujasnit „proč to chci já?“ Ono je to jasné, protože chci, ať jsou zdravé. Ale to samotné je takové neuchopitelné. Co to konkrétně znamená to „zdraví“?
Ve chvíli, kdy i nás dospělé čeká nějaké vykročení z komfortní zóny, musíme sakra vědět, co to je, co chceme a proč to chceme. A ten důvod musí být pro nás opravdu důležitý. Jinak se krásně vrátíme na pohovku a leháro, maňána.
Za dobu 6 let, co máme vědomé otužování a práci s dechem v našich životech, se přesně toto ukázalo jako skvělá časová a energetická investice. Nejen pro nás, ale právě i pro naše děti.
A ne v nějakém módu: lámeme rekordy jako Wim Hof, kutáme si díru do ledového jezera. Říkáme tomu laskavé a vědomé otužování.
Tato praxe vědomého otužování a práce s dechem se nám hodila: při zranění, hospitalizaci, zdravotnických zákrocích, úrazech, nemoci, atd.
Však si poslechněte naše sdílení: „Proč se vyplatí děti otužovat?“ Sdílíme příběhy, kde dech, práce se stresem, diskomfortem a uvolnění se v tom všem, hrálo velkou roli.
No tak jo! Máte v tom naprosto jasno. Víte, co a jak. A teď začnete dělat konkrétní kroky a od zbytku rodiny slyšíte: „Co blbneš? Vždyť se nastydnou. Koukni je oblíknout.“ Nebo „Tak to ne! Nebudu s nima pak doma, až budou nachrchlaný. Tohle funguje jenom někomu. Nám ne.“ Případně: „To si dělej sám/sama. Na děti todle nezkoušej.“
A jste opět tam, kde jste byli. S pocitem zoufalosti, že ta zima bude zas na pendrek a svým nejbližším nemůžete pomoct.
To vypadá jako patová situace. Ale z naší zkušenosti to tak není. Místo jemného či tvrdšího nátlaku doporučujeme zvolit jinou strategii. Víc jsme o tom posdíleli v tomto videu: Jak pozvat okolí k návyku otužování.
PS: Jakub chodíval většinu zimních období našeho společného života nabalen v několika vrstvách ponožek, bund a kulíšky měl odstupňované dle aktuálních teplot. Já jsem naopak tvrdošíjně odmítala práci s dechem a chtěla jsem to vše urvat na tvrďáka 🤷♀️.
Nejlepší je si to vše zažít na vlastní kůži. Praktikovat sama/sám a pak z vlastního nadšení a zkušenosti zvát ostatní k následování. Proto pořádáme víkendové workshopy v Jurtách, kde se naučíte vše důležité kolem vědomého otužování, práce s dechem a myslí.
Zažijete víkend, kde můžete přepsat svoje nastavení vůči chladu, stresu, tlaku a diskomfortu.
Dopřejete si pobyt v krásné přírodě, „orgasmickou“ veganskou stravu, relaxaci za doprovodu hudebních nástrojů, jógu, dechové praxe a hlavně lektorem vedené otužování tak, ať je to ku prospěchu vám a vaší rodině.
A ta nejlepší varianta je, když dorazíte se svým partnerem/partnerkou a bude to váš společný posilující zážitek (pro váš vztah, odolnost i rodinu).
Nejbližší termín víkendového workshopu 13.-15.10.2023 Jurtcamp, Vrábsko.