Příprava na zimu pro celou rodinu

Blíží se podzim a zima a vy si možná matně pamatujete to předešlé období podzim/zima.

  • Děti měly často nudli u nosu, nachlazení, teplotu, chřipky, antibiotika.
  • Často jste to od nich chytili taky, nebo jste měli strach, že s jejich nemocí to chytíte též.
  • Museli jste řešit, jak to udělat, ať je dítě opečované a zároveň můžete pracovat/chodit do práce.
  • Většinu podzimu a zimy jste měli ponurou náladu, málo energie a kapacity na cokoliv.

Podzim a zima u nás nebývají ve znamení třeskutých mrazivých teplot, ale přesto pro někoho pokles teplot a menší dotace světla bývá výzvou. Pojďme se tedy podívat, co s tím.

V tomto článku si povíme: jak efektivně připravit rodinu na zimu, proč se ve velkém vyplatí věnovat energii a čas laskavému a vědomému otužování a jak přizvat zbytek rodiny/okolí na palubu.

Teď je ta správná chvíle začít připravovat celou rodinu na podzim a zimu.

Jak otužovat děti?

Když hledáme řešení jakékoliv patovky, nejprve začneme řešit „to venku“. Zejména pokud se to týká našich dětí, tedy bytostí, na kterých nám nejvíce záleží. Pojďme se tedy zaměřit na naše děti.

Asi je jasné, že je rovnou nehodíte do škopku s ledovou vodou a nenecháte je napospas šoku. To by nikam nevedlo (mimochodem, podobně to funguje i u nás). Je třeba začít děti informovat o tom, proč se začít na zimu připravovat, jaké jsou dopady a důsledky. Povídat si o tom spolu.

Když začnete děti otužovat, důležitá je POZVOLNOST (postupně, laskavě, krok za krokem), ale také zapojení DECHU. Místo zběsilého dechu jej naopak uvolnit a učit se v diskomfortní situaci (což chladná voda je) kultivovat a zklidnit svůj dech.

Tato dovednost se může hodit pro jakoukoliv diskomfortní/stresovou situaci, kterou zažíváte.

Natočili jsme na to téma video s mým mužem Jakubem, lektorem Wim Hof metody. Můžete si jej pustit tady <<<

Ujasnit si, proč to chci já?

Když už jsme tedy u toho, že si s dětmi povídáte, je dobré si ujasnit „proč to chci já?“ Ono je to jasné, protože chci, ať jsou zdravé. Ale to samotné je takové neuchopitelné. Co to konkrétně znamená to „zdraví“?

Ve chvíli, kdy i nás dospělé čeká nějaké vykročení z komfortní zóny, musíme sakra vědět, co to je, co chceme a proč to chceme. A ten důvod musí být pro nás opravdu důležitý. Jinak se krásně vrátíme na pohovku a leháro, maňána.

Za dobu 6 let, co máme vědomé otužování a práci s dechem v našich životech, se přesně toto ukázalo jako skvělá časová a energetická investice. Nejen pro nás, ale právě i pro naše děti.

A ne v nějakém módu: lámeme rekordy jako Wim Hof, kutáme si díru do ledového jezera. Říkáme tomu laskavé a vědomé otužování.

Tato praxe vědomého otužování a práce s dechem se nám hodila: při zranění, hospitalizaci, zdravotnických zákrocích, úrazech, nemoci, atd.

Však si poslechněte naše sdílení: „Proč se vyplatí děti otužovat?“ Sdílíme příběhy, kde dech, práce se stresem, diskomfortem a uvolnění se v tom všem, hrálo velkou roli.

Máte jasno! A teď jak pozvat zbytek rodiny?

No tak jo! Máte v tom naprosto jasno. Víte, co a jak. A teď začnete dělat konkrétní kroky a od zbytku rodiny slyšíte: „Co blbneš? Vždyť se nastydnou. Koukni je oblíknout.“ Nebo „Tak to ne! Nebudu s nima pak doma, až budou nachrchlaný. Tohle funguje jenom někomu. Nám ne.“ Případně: „To si dělej sám/sama. Na děti todle nezkoušej.“

A jste opět tam, kde jste byli. S pocitem zoufalosti, že ta zima bude zas na pendrek a svým nejbližším nemůžete pomoct.

To vypadá jako patová situace. Ale z naší zkušenosti to tak není. Místo jemného či tvrdšího nátlaku doporučujeme zvolit jinou strategii. Víc jsme o tom posdíleli v tomto videu: Jak pozvat okolí k návyku otužování.

PS: Jakub chodíval většinu zimních období našeho společného života nabalen v několika vrstvách ponožek, bund a kulíšky měl odstupňované dle aktuálních teplot. Já jsem naopak tvrdošíjně odmítala práci s dechem a chtěla jsem to vše urvat na tvrďáka 🤷‍♀️.

Pár tipů na závěr

  • zaměřte se na to, kdy a jak se vy a vaše děti oblékáte. Doopravdy je potřeba na podzim nosit teplou bundu celý den? Nebo jen ráno a večer? Doopravdy není možné se na chvíli vysvléct a pár chvil si pobýt s chladem? V tomto nastavení je gró – nebránit se tak vehementně chladu. To, že se v září/říjnu už začnou automaticky oblékat bundy, může být sice nějaké davové nastavení. Ale vy se toho nemusíte účastnit. A můžete si to řídit podle sebe (a děti též).
  • jakmile se vy a vaše děti vystavujete chladu (jakkoliv), zaměřte se na dech a uvolnění těla. Jen tak zažijete momenty důvěry a klidu, že chlad není nepřítel.
  • pokud už na vás něco vlezlo, nebo na vás něco leze, nic není ztraceno. Jako podporu léčení, hojení a uzdravování si dopřejte tuto dechovou techniku<<< (PS: není vhodná pro děti, těhotné, epileptiky, osoby s kardiovaskulárním onemocněním). Pro děti a těhotné je pak vhodná tato dechová technika.

A poslední tip na závěr

Nejlepší je si to vše zažít na vlastní kůži. Praktikovat sama/sám a pak z vlastního nadšení a zkušenosti zvát ostatní k následování. Proto pořádáme víkendové workshopy v Jurtách, kde se naučíte vše důležité kolem vědomého otužování, práce s dechem a myslí.

Zažijete víkend, kde můžete přepsat svoje nastavení vůči chladu, stresu, tlaku a diskomfortu.

Dopřejete si pobyt v krásné přírodě, „orgasmickou“ veganskou stravu, relaxaci za doprovodu hudebních nástrojů, jógu, dechové praxe a hlavně lektorem vedené otužování tak, ať je to ku prospěchu vám a vaší rodině.

A ta nejlepší varianta je, když dorazíte se svým partnerem/partnerkou a bude to váš společný posilující zážitek (pro váš vztah, odolnost i rodinu).

Nejbližší termín víkendového workshopu 13.-15.10.2023 Jurtcamp, Vrábsko.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů