Je podzim a všichni kolem mě se halí do dalších vrstech, nandavají čepice, šály a bundy. Já se naopak svlíkám do spodního prádla a postupně lezu do studené vody Jordánu. Tělo se na chvíli lekne, ale vysílám všem buňkám myšlenku, že je vše v pořádku.
Dřív jsem i v létě lezla do vody rychlostí šneka, teď se hned nořím a užívám si naprostého klidu a přítomnosti.
Už je to 7 let, co jsem se potkala s poporodní depresí a vydala se na cestu za vlastní spokojeností. Testovala jsem různé metody sebepoznání. Pracovala jsem na sobě. Poznávala se. Četla knihy a články o depresích, ale i o lidech, kteří spokojenost zažívají. Utratila jsem docela dost peněz, abych mohla dnes zažít ten nejkrásnější pocit v životě.
Ale studená voda mi nepřinesla jen tyhle nádherné chvilky. Přinesla mi toho mnohem víc.
Jsou to asi dva roky, co jsme vedli s mým mužem v autě diskuzi. Přesvědčoval mě (už několik let), že mám děti víc oblíkat. Že se o ně nestarám tak, jak by si představoval, a měla bych to tedy dělat jinak. Prý mají nudle a to proto, že nechodí dostatečně oblečení. Vedli jsme podobné diskuze tak často, že mi z toho už šla hlava kolem.
V jednu chvíli vnímám, jak rozhořčeným hlasem navrhuju, aby s tím už začal něco dělat. Každou zimu se navlíká do několika bund. Do bot nosí teplé ponožky a bez teplé čepice a šály se v zimě neobejde. Já už se několik týdnů otužuju ve studené sprše, a tak v sebeobraně sdílím, že si může třeba najít něco o tom magorovi z Holandska. Jmenuje se Wim Hof a má několik světových rekordů například za pobyt v ledu.
O dva roky později má můj muž za sebou zimu, kdy odhodil jednu teplou bundu, otužoval se v řece, léto prochodil bos a nedávno se vrátil z Pyrenejí, kde se účastnil závěrečného lektorského kurzu právě pod vedením toho magora. Sama nedokážu uvěřit, že to, co bylo jedním z našich největších rozdílů a sporů, je dnes téma, které oba nadšeně prozkoumáváme a šíříme dál.
Když mi někdo řekl, že bych mohla zažít harmoničtější a bezbolestný porod, věřila jsem. Sama mám štěstí na celkem krátké a příjemné porody. Nebyly úplně bez bolesti, ale byly to nádherné zážitky. Třetí porod jsem chtěla vyzkoušet, jestli jde doopravdy v tuto chvíli zažívat orgasmus.
“To vyzkoušej. Je to skvělá příprava na porod” sdělila mi moje kamarádka Tereza Kramerová, když jsme se bavily o Wim Hof metodě a otužování. Začala jsem se tedy postupně otužovat a uvolňovat pod studenou vodou spolu s dechem. Podpořila jsem tak svoje znalosti z těhotenské jógy a zároveň se rozhodla tak podpořit i svou imunitu a spokojenost.
V těhotenství se sice nesmí dělat dechové zádrže, ale uvolňovat se s laskavým přístupem pod proudem studené vody, je ok. Studená voda je velmi dobrý ukazatel toho, jak moc jsme uvolnění. Pokud uvolněná nejsem, jednoduše cítím nepříjemný chlad. Jakmile si místo zvědomím a uvolním, do těla se dostane příjemná energie.
Když přišel den D, věděla jsem, že jsem krásně připravená. Porod mého třetího dítěte sice v závěru opět hodně bolel, šlo ale už jen o pár minut. Ale před okamžikem zrození jsem zažívala momenty nádherné euforie a propojení se všemi a vším. Slovy nedokážu popsat ten stav přijetí a lásky, tu krásu, která se rozlila mým tělem. Do očí mi vyhrkly slzy. Místo bolavé kontrakce jsem prožila nádhernou euforii.
Wim Hof metoda jako příprava pro porod určitě není pro každého. Ale pokud znáte základy a praktikujete metodu nebo samotné otužování už před těhotenstvím, nebojte se pokračovat. Uvolňování těla ve studené sprše může být vaším každodenním naladěním na své tělo a budoucí zázrak. Spolu s tím můžete využívat dechová cvičení vhodná právě pro období těhotenství.
Z různých stran ke mně proudila informace, že bych se měla zastavit, než začnu jednat, prozkoumat v sobě svoje pocity, nastavení, důvody, závěry a možnosti svého konání. “Cože jako?!! Absolutně nechápu, jak bych se měla zastavit,” říkala jsem si. Když na mě přijdou emoce, vybouchnu jak časovaná bomba a lítaj třesky plesky. Není prostor na nějaké zvažování, zvědomování se, promýšlení variant.
Po nějaké době sprchování studenou vodou a uvolňování se, cítím, jak se moje reakční doba prodlužuje. Cítím lépe svoje tělo. Vnímám, že už se blíží kritická reakce, a můžu s tím pracovat. Někdy se rozhodnu i tak projevit vztek. Někdy se mi daří zastavit, zvědomit se, vyzkoušet jiné varianty reakcí. Vnímám svoje tělo a dokážu líp a dřív zpozorovat, kdy se co děje. Nemusím tedy pak ležet ve výčitkách a vědoměji volím své reakce. Ne vždy. Ale čím dál častěji.
První zimu, kdy jsem koketovala s metodou Wim Hof, jsem trávila s dětmi měsíc v zimě na horách. Ráno jsem vstala a šla v tričku a kraťasech venčit psa. Šlo jen o pár minut a já mohla zkoušet, jak nastavení mysli, klid a dech funguje. Mráz se opřel do mé kůže, ale nepronikl dovnitř těla. Nerozklepal mě. Pozorovala jsem jak studený vzduch klouže po jemné vrstvě na mém těle. Jako bych měla přes kůži natažený nějaký filtr, nebo membránu.
Na procházkách jsem si záměrně brala o jednu vrstvu méně a testovala, jestli jsme schopná dechem regulovat teplotu těla. Když mi začalo být chladněji, přitopila jsem si dechem. No není to úžasné? Zároveň jsem chtěla (i kvůli svým dětem v lesní školce) vědět, jak je to s tím hnědým tukem, který koriguje teplotu těla a tvoří se právě díky otužování.
Pecka! Tak to mě baví. Neustále sleduju a rozvíjím tohle téma dál. Když cítím únavu, někdy sáhnu po kafi, někdy jdu na čerstvý vzduch, zacvičím si, nebo vlezu právě do studené vody. Když klesám na mysli, pustím si hudbu, jdu do přírody a nebo – vlezu do studené vody.
Ať už chcete čelit prožitkům těžkým depresí, vyhoření, stresu, nepohodě, Wim Hof metoda vás může velmi podpořit. Zajímá vás víc?
Stačí odhodlání a pak už můžete začít testovat sami. Buď doma (informací se na internetu o této metodě najde hodně třeba tady nebo tady) nebo s námi na workshopu. Těšíme se na viděnou v ledu.
Chcete začít používat Wim Hof metodu a obohatit tak svůj život? Více o workshopech najdete zde 👇
Neco k prehnanemu oblekani deti 🙂 https://youtu.be/Po5aCr1WIZg