Když jsi vysoce citlivá a okolní svět toho zneužívá

Když jsi vysoce citlivá a okolní svět toho využívá, může se dít toto:

Cítíš se vyčerpaná

Vysoce citliví lidé často vnímají více detailů a hlouběji prožívají emoce, což může být náročné samo o sobě. Pokud ostatní tuto citlivost využívají, například tím, že na tebe kladou neúměrné požadavky, vyčerpání se ještě prohlubuje. Často můžeš mít pocit, že tvá energie je vyčerpávána bez toho, abys dostávala zpět potřebný prostor pro regeneraci.

Máš pocit, že se nemůžeš bránit

Vysoce citliví lidé mívají silně rozvinutou empatii, a proto často nechtěji druhým ublížit a nebo je zklamat. To může vést k tomu, že souhlasíš s věcmi, které ti vlastně nesedí, nebo děláš ústupky, které ti nepřináší nic dobrého. Pokud se tato situace opakuje, můžeš mít pocit, že ti chybí vlastní hlas nebo že tvé hranice ostatní zcela ignorují.

Ztrácíš kontakt se svými potřebami

Když jsou tvé hranice neustále překračovány a ty věnuješ pozornost druhým, můžeš snadno ztratit kontakt se svými vlastními potřebami a emocemi. Čím více energie dáváš druhým, tím méně jí zbývá na to, abys vnímala, co potřebuješ ty sama.

Objevují se pocity viny a pochybnosti

Vysoce citliví lidé mívají sklon ke zpochybňování vlastních rozhodnutí, což je ještě těžší, pokud jim okolí dává najevo, že jejich potřeby, hranice nebo hodnoty nejsou důležité. To často vede k pocitům viny, když se rozhodneš postavit sama za sebe, nebo k obavám, že nejsi dost „dobrá,“ pokud říkáš „ne“.

Můžeš se cítit nedoceněná a využívaná

Pokud ostatní vidí tvou ochotu pomáhat a tvou citlivost a zneužívají ji, časem to může vést k pocitu, že si tě neváží. Můžeš mít dojem, že jsi ceněná jen tehdy, když vyhovíš potřebám druhých, ale že tvé vlastní potřeby nikdo nevnímá.

Jsem hodně citlivá a často vnímám emoce a nálady lidí kolem sebe. Je to, jako bych se napojila na jejich pocity, aniž bych chtěla. Lidé toho ale někdy zneužívají – když cítí, že mi na nich záleží, mají pocit, že jim dám vždy přednost. A já? Bojím se říct ne, protože nechci nikoho zklamat. Někdy mám pocit, že se úplně ztrácím, když se snažím být pro druhé oporou. Vím, že se musím naučit chránit, ale přijde mi to tak těžké, jako bych se měla vzdát části sebe.

Co s tím? Podpořit tě může mindfulness / všímavost

Mindfulness neboli všímavost ti pomáhá zůstat v přítomnosti a lépe vnímat signály těla i emocí. Pomocí pravidelné praxe mindfulness můžeš lépe rozpoznat, kdy už je toho na tebe příliš, a dokážeš snadněji říci „ne“ dříve, než se cítíš vyčerpaná nebo zahlcená. Mindfulness ti také umožňuje pracovat s pocity viny a se sklonem příliš se obětovat. Učí tě přijímat své pocity a lépe rozlišit, co je skutečně tvoje, a co naopak pochází z očekávání druhých.

Chceš si poslechnout rozhovor VYSOKÁ CITLIVOST A MINDFULNESS?

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů