Moje 13. komnata

Až donedávna nebyla problematika poporodních depresí tématem, které by rezonovalo společností. Když jsem se s nimi jako novopečená maminka setkala já, dostupných informací bylo k dispozici zoufale málo. O tomto tématu (a nejen o něm) jsme si povídaly v rozhovoru pro web bezhladoveni.cz

Naše očekávání, náš nepřítel

Pokud bychom aktuální dobu chtěli popsat jedním slovem, bylo by to slovo „hektická“. Světem hýbe především výkon, který bychom ale třeba v případě mateřství hodnotili jen těžko. Po narození svého prvního dítěte jsem chtěla být u všeho, pořád a dokonale. Měla jsem od sebe velká očekávánísama jsem si byla největším kritikem. Zároveň mě ale svíral strach o dítě i o sebe. A poporodní deprese mi začala klepat na dveře.

Zrychlená doba nám hází klacky pod nohy

Dítě obvykle dostanete bez návodu a ne vždy jde všechno podle našich představ. Je ale třeba si uvědomit, že na roli matky není žádná žena připravena stoprocentně a je tedy naprosto v pořádku, že se někdy necítíme dobře, že nezvládneme vše, co jsme si napsaly na svůj seznam povinností. Našemu vlastnímu pocitu ale moderní doba příliš nepomáhá. Sociální sítě jsou plné šťastných, spokojených, talentovaných a výkonných maminek a srovnáváme-li jejich veřejně prezentované nejlepší ‚já‘ s naším aktuálním, může nám to pěkně zahýbat se sebevědomím a sebedůvěrou.

Proto je velmi důležité uvědomit si, že je v silách každé za nás pomoci si sama, s podporou svých nejbližších. Existuje způsob, jak se na podobné situace psychicky připravit, abychom se pod tíhou nových povinností nezhroutily. Přistupujte k sobě citlivě a laskavě.

Mindfulness jako cesta

Pomoci může především metoda mindfulness, česky všímavost. Pomoci dechových cvičení na chvíli zastavit, uvědomit si sebe sama a své tělo, načerpat energii. Dalším způsobem je Wim Hofova metoda, důmyslná kombinace otužování, meditací a dechových cvičení. Těhotné ženy, pro které nejsou dechová cvičení vhodná, mohou pro zlepšení vlastní psychické pohody navštěvovat třeba lekce těhotenské jógy. Ale to zdaleka není všechno. Více se dočtete buď v mé knize Vyhrála jsem depresi, nebo v rozhovoru pro web bezhladoveni.cz, který najdete zde.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů