Vliv zpěvu manter na naše psychické a fyzické zdraví

Zpěv manter je praxe, která má hluboké kořeny v různých kulturách a náboženstvích. Ať už se jedná o hinduismus, buddhismus nebo jógu, opakování posvátných slov (Jmen) a zvuků může mít blahodárný dopad na naše tělo a mysl. Pojďme se podívat, jak může zpěv manter obohatit náš život z psychického i fyzického hlediska.

Psychické zdraví

  1. Redukce stresu: Když se ponoříme do zpěvu manter, náš mozek se doslova přeprogramuje. Rytmické opakování zvuků má uklidňující efekt. Jana, která pracuje v hektickém prostředí reklamní agentury, sdílela, že zpěv manter jí pomáhá zvládat stres. „Když se cítím přehlcená, stačí mi jen pár minut zpěvu a najednou se cítím klidnější a vyrovnanější.“
  2. Zlepšení koncentrace a pozornosti: Pravidelný zpěv manter nám pomáhá soustředit se. Vím o tom své, protože když jsem začala zpívat mantry každý den, začala jsem si všímat, že moje mysl už tolik neskáče od jedné myšlenky k druhé. A zažívám chvilky klidu a vnitřního ticha.
  3. Zvýšení vnitřního klidu: Zpěv manter nás vede k vnitřnímu klidu. Petr, který trpěl úzkostmi, začal zpívat mantry na doporučení. Po několika týdnech sdílel, jak se cítí mnohem klidnější a stabilnější. „Je to jako bych našel svůj střed.“
  4. Podpora emocionální rovnováhy: Mantry mají terapeutický efekt, který nám může pomoct vyrovnat naše emoce. Eva, která procházela těžkým životním obdobím, vyprávěla, že zpěv manter jí pomohl najít znovu rovnováhu. „Pomohlo mi to zpracovat emoce a našla jsem v sobě nový pocit míru,“ přiznala.

Fyzické zdraví

  1. Posílení imunitního systému: Některé studie ukazují, že zpěv manter může posílit náš imunitní systém. Já sama jsem si všimla, že od té doby, co pravidelně zpívám mantry a věnuji se dechovým praxím, jsem méně nemocná. Tělo lépe odolává.
  2. Zlepšení dýchání: Při zpěvu manter se hluboce dýchá, což zlepšuje kapacitu plic. Zpěv manter pomáhá s dýcháním. Je to jako dechová terapie. Cítím, jak se mi lépe dýchá a jsem méně zadýchaná.
  3. Snížení krevního tlaku: Uklidňující efekt zpěvu manter může pomoci snížit krevní tlak.
  4. Podpora zdravého spánku: Zpěv manter před spaním může pomoci zklidnit mysl a tělo, což vede k lepšímu spánku. Honza, který měl problémy s nespavostí, začal zpívat mantry a zjistil, že usíná mnohem rychleji a spí klidněji.

Nečekala jsem žádné zázraky

Když jsem začala zpívat mantry, nečekala jsem žádné zázraky. Jednoduše mě to bavilo. Bylo příjemné neřešit text, nové a nové sloky. Ale jen opakovat jednoduchý text, pár slov pořád dokola. Brzy jsem si všimla, že se cítím lépe nejen psychicky, ale i fyzicky.

Například jsem si všimla, že se mi lépe soustředí při práci a snáz se tak napojím na klid. Když mám náročný den, stačí mi pár minut zpěvu a hned se cítím klidnější a vyrovnanější. Dokonce i moje dcera, která byla zpočátku skeptická, se ke mně občas přidá a začaly jsme si zpívat spolu. Teď si čas od času uděláme rituál, kdy si společně zazpíváme a pak plyneme dál. S větším klidem a napojením.

Jednoduchá, ale mocná praxe

Zpěv manter je jednoduchá, ale mocná praxe, která může přinést spoustu pozitivních změn do našeho života. Ať už jde o snížení stresu, zlepšení koncentrace, posílení imunity nebo lepší spánek, mantry nám mohou pomoci cítit se lépe na těle i na duchu. Pokud jste ještě nezačali, určitě to stojí za vyzkoušení. Stačí jen pár minut denně a brzy pocítíte rozdíl.

Můžete se přidat se mnou. Například zde na mém youtubem kanálu. Nebo na živých akcích.

Chcete zažít zpěv manter na své akci? Ozvěte se mi zde. Zpěv manter se hodí například na tyto akce: oslava narozenin, rozlučka se svobodou, předporodní rituál, svatební oslava, výročí svatby, týmová oslava skvělých výsledků, rituál menarche či jiný přechodový rituál, uctění památky zemřelého, křest knihy, školní oslavy, vědomý rozchod, atd. 

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů