4 způsoby, kterými se okrádáte o benefity Wim Hof praxe

Jedním z dalších témat, kterými se často s klienty zabýváme na workshopech WHM, jsou různé speciální a velmi úspěšné triky/techniky, s nimiž stojíme v cestě pravidelné a funkční praxi Wim Hof metody (vědomé otužování, práce s dechem a myslí). Určitě existuje mnohem více způsobů, kterými si sabotujeme záměr, který jsme s praxí WHM měli. Ale pojďme se podívat na těch pár nejčastějších. 

1) Wim Hof metoda mi škodí

Někde na internetu nebo kolem se mihne zpráva, že praxe Wim Hof metody škodí. A najednou začnete sledovat negativní účinek, nepříjemné pocity, ústupové mechanismy a postoje. Už se vám do chladu tolik nechce, dechová cvičení nevyhledáváte. Vždyť si přece nebudete škodit, ne? Chceme být zdraví, fit a v pohodě. 

Říkáte si, že jste to bez té praxe vydrželi už velkou část života, tak proč to tak hrotit. Však se nic tak hrozného nestane a určitě se najde i jiný způsob, kterým docílíte svůj záměr. I když tedy léky a externí zásahy nepreferujete, určitě se něco zas objeví. 

Co s tím? 

Wim Hof metoda (ani cokoliv jiného), respektive její vědomá aplikace, nám škodit nemůže. Co tedy potenciálně škodí, je přístup a mindset, s jakým to děláte. Pokud se praxe Wim Hof metody stane bičem, který přidáte do už tak uspěchaného a stresu plného života, pokud to budete přehánět ve snaze stát se z týdne na týden (i z měsíce na měsíc) superhrdinou, který odolá mrazům a v zádrži dechu vydrží 5 minut, pak vám v životě pravděpodobně praxe WHM moc nevydrží. Málokdy udržíme motivaci pro něco, co je tak skokově nové, nebo extrémně náročné. 

Zaměřte se na své pocity, spíš než na info zvenčí. Wim říká: “feeling is understanding” neboli “pocit je porozumění”. Váš vlastní pocit z praxe je to nejdůležitější, na co se dlouhodobě zaměřit. Dělá vám otužování dobře? Cítíte se po něm skvěle? Vyčistí vám chladová expozice a dechová praxe hlavu? Změnil se váš život a jeho prožívání za dobu pravidelné praxe k lepšímu? Super. Nastavte si praxi a intenzitu pravidelně tak, ať návyk udržíte. 

Neustále se objevují nové a nové studie. Vždy se najde někdo, kdo vám vymluví něco, co s vášní děláte. Na určité úrovni ten člověk může jen zhmotňovat tajuplné triky vašeho ega, které se vás sebevíc snaží od nového návyku zviklat. 

Bylo vaším cílem mít Wim Hof metodu pravidelně ve svém životě? Dopřejte si nějakou inspiraci od lidí, kteří touto praxí žijí. Třeba tady na našem Youtube kanálu. Najděte si bandičku podobně smýšlejících lidí. Obklopte se tou inspirací, kterou chcete žít. A tím se upevní i váš postoj a vědomí toho, co je pro vás dobré a co ne. Navýšíte si úroveň všímavosti a vědomí sebe sama. A to je obrovský benefit a pevný stavební kámen pro zdraví, odolnost a imunitu. 

2) Na praxi Wim Hof metody nemám čas. 

Tak to je velmi častý klacek pod nohama. Všichni máme 24 hodin denně. Jak to, že někdo zvládne denně otužovačku, dechové cvičení, meditaci a jógu a někdo jiný nemá ani 5 minut na sprchu? 

Důležité je si říct, že máte čas na vše, co je pro vás podstatné (to je podpásovka, co?). Do vašeho života se vejde jen to, co tam chceme mít. Je pro vás důležité zdraví, pohoda, odolnost? Nedaří se vám to docílit svým přirozeným způsobem chování a jednání? Pak musíte něco změnit a z vašeho života vypustit, abyste tam mohli mít přesně a převážně to, co vede k cílům, které jste si stanovili. V teorii je to jasné jak facka, že? Ale v praxi všichni někdy pokulháváme.

Co s tím? 

Nemusíte hned začínat se záměrem, že si vyšetříte denně 45 minut na praxi, když dosud jste neměli ani 5 minut. Pravděpodobně tento záměr opět selže a s tím klesne i vaše sebevědomí a motivace. Raději začněte 5 minutami. Co má na vaši životní odolnost, zdraví a pohodu největší vliv? Je to studená sprcha? Procházka pár minut se psem v chladnějším počasí bez vícero vrstev oblečení?

Dopřejte si to. Začněte. Dopřávejte si pravidelně těchto pár minut.

Za pár týdnů uvidíte velké výsledky a můžete postupně posilovat svůj nový návyk a přidávat další dílky do skládačky vaší pravidelné praxe. Tímto způsobem posílíte svůj návyk, sebevědomí i odolnost mnohem víc, než když týden pojedete poctivě vše, ale víc jak týden nevydržíte. Známe to také. Prošli jsme si tím a píšeme z vlastní zkušenosti. Nejste v tom sami. 

3) Dneska se mi nechce. Navážu zítra. 

Získali jste velkou dávku inspirace. Ať už z knihy, internetu či workshopu. Začali jste pravidelně praktikovat dechová cvičení a chladovou expozici. Super. Gratulujeme. A občas dojdete do bodu, kdy se vám prostě nechce. Je jednodušší si ráno poležet v posteli a pak místo studené sprchy rovnou vyletět do práce. Raději si dopřejete klidné ráno s rodinou, než se pravidelně okrádat o drahocenný společný čas. 

„A jednou vynechám. To se přece nic nestane.”

Ale pak se znovu těžko vrací k návyku, který jste třeba dlouho budovali. Další ráno se opět najde nějaký důvod “proč teď zase nemůžu”. A už se to veze. A najednou je 14 dní v háji a vy už si jen matně snažíte vzpomenout, “kdy že to bylo naposled, co jsem měl/a tu studenou sprchu/dechové cvičení?” 

Co s tím?

Jakmile vám přijde myšlenka: “dneska ne, dám to zítra, jednou vynechám”, zkuste si ji víc prozkoumat. Je to lenost? Je to strach? Co za tou myšlenkou doopravdy je? Můžete udělat jen nějaké minimum z praxe a zůstat sobě věrní v záměru, který jste si dali? Často se o nás pokouší různé varianty našeho vnitřního sabotování záměrů. A je důležité vědět, co zrovna u vás je ten spouštěč a co zrovna u vás je ten způsob, kterým vás “to” pokouší. Neodevzdávat zodpovědnost někam ven, mimo sebe. Ale zůstat vědomě u sebe. A dělat vědomá rozhodnutí. 

4) Čínská medicína říká, že v zimě máme udržovat teplo.

Ano s tímto se také setkáváme. Nikdo neříká, že máte začít s otužováním v zimě a ještě ze dne na den, pokud jste do té doby chodili hodně oblečení a doma jste dost topili. Postupným vědomým otužováním si vybudujete nejen nový návyk, ale i odolnost vašeho těla a lepší povědomí o tom, kdy a jak je třeba teplo a kdy a jak je třeba chlad. Opět – jde o dlouhodobé naciťování vlastního těla a zvědomování si nových možností a nárůstu kapacity. 

Čínská medicína se vyvíjela před mnoha a mnoha tisícovkami let, kdy lidé zdaleka neměli tak luxusní a (teplotně) komfortní podmínky jako my teď. O čem to mluvím? Vyhřívaná auta i sedačky v nich, topení na automat, podlahové topení doma i na chalupě, ohřívače bot, vyhřívané sedačkové lanovky a lyžáky, kvalitní oblečení z různých hřejivých materiálů.

Takže ano, tehdy, před dávnými a dávnými dobami se lidé nepotřebovali vystavovat chladu nad míru. Protože mu byli vystaveni i kvůli tehdejšímu životnímu stylu dlouhodobě a pravidelně. V dnešní době je tomu úplně jinak.

My jako lidská rasa (a zejména my žijící v západní civilizaci), přiznejme si upřímně, ve většině případů žijeme v teplotním luxusu. Více k poslechu tady v tomto rozhovoru. 

Co s tím?

Takže ano, udržujme teplo. Ale také se pojďme vystavovat jemnému diskomfortu. Pravidelné vědomé otužování krok za krokem, tak jak ho učíme, sdílíme a praktikujeme, vám dlouhodobě nijak neuškodí. Naopak vás podpoří k větší radosti a pohodě i v chladných dnech. Zejména tehdy, pokud vám zimomřivost kazí život od podzimu do jara (nebo dokonce i déle). 

Věřím, že jste dostali skvělou mapu k tomu, abyste si začali být vědomi svých vlastních klacků pod nohami (sabotérských triků) v praxi Wim Hof metody. 

Napadají vás nějaké vlastní, které v článku nezmiňujeme? Super. Jen tak jste na dobré cestě si je zmapovat, a tím se jim i efektivněji vyhnout. Nic, co je vědomé nad námi nemá moc. 

Pokud vám to pomůže, sepište si své vlastní “výmluvy” proč ne. Napište nám je do komentáře. Popřípadě se přidejte do naší skupiny na FB. 

Pokud se chcete spojit s tím nejlepším proudem informací, inspirace, tipů a triků, jak praktikovat WHM a zároveň si ji v životě dopřávat dlouhodobě, udržitelně a zdravě, doražte na náš workshop WHM. Tato investice (časová, energetická, finanční) se vám vyplatí ve velkém – už jen tím, že se vyhnete častým chybám, kterých je mnohem víc, než co se vešlo do článku. Zároveň pro sebe získáte bandičku podobně smýšlejících lidí, podporu a důvěru nás lektorů, kteří už mají Wim Hof metodu a další praxe všímavosti a práce s dechem, řadu let. A to je dar k nezaplacení. 

Další sabotérské triky chystáme v dalším článku.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů