5 tipů, jak úspěšně budovat zdravé návyky: Cesta k harmonii v každodenním životě

Už několik měsíců se snažíš cvičit jógu, chodit denně na procházky, posilovat, jíst zdravě. Teorii znáš. Je dobré věnovat se zdraví prospěšným návykům. A ty bys i chtěl/a. Zdravotní trable ti občas klepou na dveře. Chceš být inspirací tvým blízkým (hlavně dětem). Přeješ si pro sebe zdravější a kvalitnější život. Načteš si a nakoukáš inspiraci. Pár dní se ti to daří. A pak se něco stane. V práci, v rodině, v tvém osobním životě.

Ta vlna novinek a tlaku tě semele.

A nové záměry se ztratí v každodenním shonu.

Každá/ý z nás to zná. Právě proto jsem tady s tebou, abych ti pomohla najít cestu k trvalým a udržitelným změnám.

V tomto článku ti přináším nejen tipy, jak začít budovat zdravé návyky, ale i soucit a pochopení pro všechny, kteří se každý den snaží a často se cítí, že selhávají. Společně se na to podíváme a najdeme způsob, jak to zvládnout – krok za krokem, s láskou a péčí o sebe.

Co ti stojí v cestě k tvorbě zdravých návyků?

Pojď se nejdřív zaměřit na to, co ti může stát v cestě v tvorbě návyků, které si pro sebe přeješ budovat:

Nedostatek času: Jedním z nejčastějších problémů je nedostatek času. Máš často plné ruce práce? Pečuješ o rodinu? Chodíš do práce? A máš život plný dalších povinností? A to vše ti neumožňuje najít čas na péči o sebe a vytváření zdravých návyků?

Nedostatek motivace: Stává se ti, že ztrácíš motivaci kvůli opakovanému selhávání nebo pocitu, že nemáš dostatek energie? Nebo nemáš dostatek vůle k tomu, abys pokračoval/a?

Perfekcionismus: Cítíš se frustrovaná/ý nebo sklíčená/ý, pokud se ti nedaří dosahovat svých cílů nebo pokud nedosahuješ svých očekávání? Perfekcionismus může vést k pocitu, že selháváš, i když ve skutečnosti děláš pokroky.

Stres a emocionální jídlo: Stres a emocionální jídlo mohou být také významnými překážkami při budování zdravých návyků. Obracíš se k jídlu jako způsobu, jak se vyrovnat se stresem nebo negativními emocemi? Brání to v dosahování tvých cílů?

Nedostatek podpory: Vnímáš, že máš nedostatek podpory ze strany rodiny, přátel nebo okolí? Cítíš se osamocen/a nebo nemáš dostatek povzbuzení od ostatních?

Tak to jsme si posvítili na nejčastější překážky v cestě za zdravými návyky. Možná je znáš, možná máš v životě jiné. A za mě je hodně podstatné si toto pole zvědomit. Klidně si s tím chvíli buď, nalaď se na své uplynulé snahy a nezdary. Co tobě osobně stálo v cestě?

Když už znáš své překážky a čemu se v ideálním případě vyvarovat, pojďme se tedy nyní zaměřit na to, co ANO. Jakým směrem kráčet a jak zdravé návyky efektivně a úspěšně budovat.

Jak úspěšně a efektivně budovat zdravé návyky?

Cest je samozřejmě mnoho. Ale nebudu tu sdílet něco, co sama nemám lety a vlastní praxí ověřeno. Možná něco z toho už znáš a nebude to pro tebe nic nového. Pak to ber jako rekapitulaci a ujištění, že opravdu kráčíš správným směrem (i když hned výsledky nevidíš). Pojďme na to.

Začni minimalisticky: Začni s malými, snadno dosažitelnými cíli. Místo toho, aby ses snažil/a udělat velké a náročné změny najednou, začni s malými úpravami, které lze snadno začlenit do tvého každodenního života. Například místo toho, aby ses rozhodl/a cvičit hodinu každý den, začni s krátkým 10 minutovým cvičebním blokem. A vlastně – i 5 minut se počítá.

Stanov si jasné cíle a „blbuvzdorný“ záměr: Definuj si jasné cíle a cestu, jak toho dosáhnout. Ať jsou specifické, konkrétní a pokud to jde – měřitelné. Například, pokud se rozhodneš denně dělat mindfulness/jógové/dechové praxe, může tvůj cíl znít: „Dopřeju si denně 5 minut praxe“ nebo „Alespoň na 5 minut denně se zastavím a spojím se se svým dechem.“

Vytvoř si plán: Plánuj si čas na své nové aktivity a začleň je do svého denního rozvrhu. Stanov si konkrétní časy, kdy se budeš věnovat svým novým návykům, a dodržuj je. Například, pokud si stanovíš cíl cvičit ráno, připrav si předchozí večer své cvičební oblečení, jógamatku a nastav si budík o 10 minut dříve. Zkomunikuj tyto změny i se svými nejblížšími (jak? To jsem sepsala v tomto ebooku, který si zdarma stáhni zde <<<).

Najdi si podporu: Hledej podporu a inspiraci od rodiny, přátel nebo online komunity, která sdílí tvé cíle a hodnoty. Společné cvičení, meditace, praxe s ostatními může být motivující, zábavná a velmi silná.

Buď trpělivá/ý a vytrvalá/ý: Nezapomeň, že budování nových návyků vyžaduje čas a trpělivost. Očekávej, že budeš mít dobré dny i dny, kdy se ti to dařit nebude. Důležité je nevzdávat se a pokračovat dál. Měj na paměti, že každý pokrok, i ten malý, se počítá. A je to krok ZA TVÝM ZÁMĚREM.

Chceš podporu a inspiraci jak budovat své zdrojovací návyky v každodenním šrumci? Opakovaně se ti to nedaří a přeješ si pro sebe víc inspirace? Tady jsem sepsala jakým způsobem je možné se zdrojovat, ale také jak konkrétně tyto změny komunikovat s rodinou. Pokud je to tvé téma a navíc máš doma malé děti, je to dělané tobě na míru. Stáhni si svou dávku inspirace TADY.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů