Hudba jako klíč k životu: rozhovor o síle hudby a mindfulness

Hudba má mocný vliv na naši mysl a život.

Je to něco, co nás může úplně pohltit a odnést, a to je to, o čem se budeme bavit v tomto článku. Chci se s vámi podělit o svou lásku k hudbě a jak mě doprovázela celým životem.

Možná jsi už jako dítě věděl/a, čím se chceš stát.

Má hudební cesta začala na základní škole, kde jsem zpívala ve sboru, ale i sólo. Zpívala jsem v muzikálu a skládala písně. „Tomu se věnuj. Máš talent a krásný hlas“ znělo kolem mě. Jako starší jsem si představovala, že budu slavnou zpěvačkou, jakou je třeba Pink nebo Alanis Morissette.

Ale pak se hudba z mého života vytratila. „Tím se neuživíš. Musíš se věnovat něčemu pořádnýmu“ znělo, když jsem se rozhodovala co dál po základce. A zůstala mi jen jako průvodce na cestách po světě, nebo odreagování se na startu před závody ve snowboardcrossu.

Cesta hudby byla plná vnitřních prožitků. Hudba se stala mým průvodcem na cestě k sebepoznání.

Mimojiné se hudba stala mým klíčem k angličtině. Trénovala jsem jazyk prostřednictvím zpívání, což bylo pro mě zábavné a efektivní. Mé zážitky z dětství ovlivnily i mou současnou hudební kreativitu a inspirují mě dodnes.

Jako dospělá jsem pozorovala, v jakých okamžicích je mi hudba oporou a terapeutem:

  • příprava na důležité události,
  • vzpomínky na krásné chvíle v životě,
  • rozchod po dlouhodobém vztahu,
  • energetický náboj na koncertech,
  • tanec a zpěv při těžkých situacích v období poporodních depresí,
  • příprava na porod a otevírání porodních cest,
  • zpěv manter a odhalení vnitřní pravdivosti a upřímnosti,
  • naladění se na děti a zklidnění či uspávání, atd.

Postupně jsem začala více zpívat a dovedla se opřít o svůj hlas, ne jen kuňkat vedle ukulele. Na víkendové workshopy s námi jezdili muzikoterapeuti a pro mě to bylo jako objevit novou planetu. Tolik hudebních nástrojů. Tolik zvuků a prožitků s nimi spojenými.

Hudba a mindfulness

Díky dlouhodobé praxi mindfulness jsem začala objevovat vliv hudby na mou psychiku, prožívání a uvolnění se v přítomném okamžiku. Hudební nástroje a hra na ně či poslech hudby mi pomohájí lépe porozumět svým emocím a uvědomit si tělesné projevy s nimi spojené.

Rozhovor o síle hudby a mindfulness – tady.

Když si přiložím například terapeutickou ladičku na tělo, uvolní se jemná struktura svalstva. Je to jako lavina uvolnění. A to i přesto, že bych si před použitím ladičky myslela, že jsem dokonale uvolněná. Taková stažení pak dlouhodobě spolutvoří tenze, bolesti, nemoci. Proto je pro nás důležité umět si takové plné uvolnění dopřát a navodit.

V tomto rozhovoru jsem vám chtěla posdílet sílu hudby a zvuku v životě. Celý rozhovor najdete na Spotify, Apple podcast, České podcasty.

Hudba se stala nedílnou součástí našeho života a pomáhá mi lépe se vyrovnat s negativními emocemi. Nejen mně. Pomáhá komukoliv v mé blízké rodině uvolnit se do procesu léčení a proudu života.

V tomto povídání též popisuji, jak energie např. na koncertech působí na naše těla, nervový systém a jak může být hudba užitečná pro vybití negativních emocí a práci s nečekanými situacemi.

Přejeme příjemný poslech a pro vlastní naladění se na relaxační zvuky mých hudebních nástrojů (např. dešťová hůl, kovový buben Rav vast, indiánská flétna) si dopřejte tuto zvukovou nahrávku.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů