Jak a proč začít s praxí vděčnosti?

Můj život stál za starou belu. Zvenčí vypadal dost pohodově. Krásný vztah, skvělé bydlení, úspěchy v minulosti, zdravé dítě.

Tak proč jsem tak nešťastná? Proč v tom nevidím poklady?

Výzva vděčnosti

Tehdy kolem mě prosvištěla inspirace „Výzva vděčnosti.“ Začala jsem si tedy každý den zapisovat. Tehdy jsem už měla za sebou cca 13 let práce s deníkem. Takže jsem věděla, že to dám. Prostě si přidám nějaký další bod do svého deníku, který si stejně den co den píšu.

K tomu, aby člověk mohl ukotvit nějaký nový návyk prý potřebuje 21 nebo 28 dní. Já si ale myslím, že k tomu potřebuje i něco jiného.

VĚDĚT PROČ TO DĚLÁ.

A to já tedy věděla. Už se nechci dívat na ten svůj život jako oběť. Už nechci vidět jen ty hnidy každého dne. Chci se umět radovat. Chci vidět poklady, které mi život nosí. Chci přeladit svou pozornost i na to drobné, ale cenné, co kolem sebe mám.

A tak jsem začala.

Zhruba za 2 týdny jsem stála na poli a dodnes si ten moment pamatuju. Bylo to to stejné pole, kolem kterého jsem procházela den co den na procházku se psem a dítětem v šátku. Ale najednou bylo něco jinak.

Zadívala jsem se na klasy, které se jemně třásly vě větru a opíralo se do nich podzimní slunko.

Zastavila jsem se a cítila na srdci takový hřejivý, laskavý pocit.

Wow to je nádhera!

Takových okamžiků zažíváme tolik, ale zaměřujeme se na něco úplně jiného. Jsme často ve shonu, zavaleni povinnostmi o kterých přemýšlíme stále dokola.

Tehdy jsem tam stála s pusou dokořán a nestačila se divit. Jako jelimánek jsem koukala na obyčejné pole. Ale v tu chvíli, bylo neobyčejné.

Takových momentů jsem od té doby začala zažívat mnohem víc.

Místo skuhrání, že stojím v zácpě v tunelu cestou do Prahy, jsem cítila vděčnost. Že mám klid a čas na chvilku se svým dechem.

Leckdy jsem byla schopná situace, které vypadaly strastiplně, rovnou vnímat s vděčností. (Ne všechny, protože to bych se násilně snažila naprat do pocitů vděčnosti a přeprat pocity smutku, frustrace, bolesti – pozn. autora).

Vděčnost v mém životě rostla.

Před koncem roku 2021 k nám přišel na návštěvu pan Cé (aka covid). A i když mi bylo fyzicky zle, vnitřně jsem cítila vděčnost. Nevím proč a jak se to stalo. Ale rozlila se v mém nitru takovým způsobem, až mi hrudník občas obrazně pukal ve švech. Přišel mi silný impuls vděčnost začít šířit.

VLNA VDĚČNOSTI

A tak vznikla Vlna vděčnosti. Moje pozvánka k tomu, ať si též další bytosti zvědomují ty drobnosti, které mají velkou cenu. Ty chvíle, kdy se vaše srdce plní radostí. A zapisujete si je, nebo je sdílíte s ostatními.

Vytvořila jsem pro tuto praxi společné pole, kde se inspirujeme kde a jak ještě rozšiřovat vděčnost. A jak ji praktikovat s láskou k sobě. Vědomě. Ne jako únik od sebe.

Toto společné pole si můžete dopřát zdarma s námi ZDE.

VDĚČNOST A VĚDA

Vděčnost má schopnost zvýšit důležité neurochemikálie. Když se naše myšlení posouvá z negativního na pozitivní, dochází k nárůstu chemických látek, které podporují dobré pocity: dopamin, serotonin a oxytocin. Díky nim cítíme více blízkosti, spojení a štěstí.

Mění vděčnost mozek?

Výzkumné centrum všímavosti v UCLA uvedlo, že vděčnost mění nervové struktury v mozku a díky ní se cítíme šťastnější a spokojenější.

Zjistili, že „vděk způsobuje synchronizovanou aktivaci ve více oblastech mozku a rozsvítí části mozkových drah odměny a hypotalamu. Stručně řečeno, vděčnost může zvýšit neurotransmiter serotonin a aktivovat mozkový kmen k produkci dopaminu.“ Dopamin je chemikálie spojená s potěšením.

Vděčnost je životní postoj, nastavení mysli, které nám pomáhá vidět a oslavovat všechno, co je kolem nás dobré. Znamená to být vděčný za to, co máme, místo toho, abychom se soustředili na to, co nemáme. Když budete sdílet svou vděčnost, můžete udělat sebe i ostatní šťastnějšími.

Toto přenastavení mysli znamená, že se pravidelně přesouváme od očekávání k ocenění a vděčnosti. Znamená to častěji a častěji si uvědomovat, že náš život je krásný takový jaký je, že je v pořádku žít v této neobvyklé době. A že to, co se děje, je v pořádku.

Vděčnost je stav s velmi vysokými vibracemi a vibruje na frekvenci 540 MHz, stejně jako láska. Čím vděčnější budete za sebe a svůj život, tím budete šťastnější a klidnější.

Vděčnost je dovednost, kterou se může naučit každý. Můžeme se zaměřit na pozitivní prvky našeho života pomocí několika jednoduchých praktik. Poskytování upřímných komplimentů nám může pomoci budovat kvalitní vztahy a být vděční za druhé. A to nemluvím o komplimentech směřovaných k sobě samotným :).

Úskalí vděčnosti?

No tak jednoduché to určitě nebude. Má to teda nějaký háček? Výzkum naznačuje, že cvičení vděčnosti může vyvolat „vnitřní kritiku“ u jedinců trpících úzkostí nebo depresí. V analýze z roku 2017 výzkumníci zjistili, že jedinci s příznaky deprese se někdy cítili zadlužení, provinilí nebo prožívali „pocity selhání“, když nebyli schopni najít něco, za co by mohli být vděční. Je tedy dobré o těchto protichůdných pocitech vědět. A pokud se i vám děje, že není vůbec nic, za co můžete být vděční a nacházíte se v takových těžkých stavech, doporučuji si najít odbornou pomoc – třeba tuto mou blízkou kamarádku.

I tak si myslím, že pro jakékoliv stavy je praxe vděčnosti v laskavé formě, podporujícím návykem. Když sdílím o laskavé formě, narážím často na programy, se kterými jsme se jako děti setkávaly:

  • „poděkuješ, ne?!“,
  • „ty jsi ale nevděčník, co by za to děti v Africe daly“ atd.

K praxi vděčnosti přistupujeme svobodně, tehdy a za to, kde vděčnost samovolně cítíme a kde vděčnost snadno proudí. Není to tak, že se hlavou natlačíme do vděčnosti za něco, vůči čemu se tělesně cítíme v averzi.

Chcete se naučit praktikovat vděčnost s laskavostí a zkvalitnit tak život svůj i svých blízkých?

Chcete získat pojetí o tom, jak k praxi vděčnosti přistupovat a jak pocity vděčnosti ve svém životě navýšit?

Nechcete jen blbuvzdorně následovat nějakou výzvu a přitom nemít kolem sebe komunitu lidí, kteří jedou na stejné vlně? Přidejte se k nám.

Ještě na závěr mám pro vás pozváku k videu, kde sdílím vděčnost na téma NAŠE TĚLO. Posdílím s vámi můj příběh a proč se u mě rozvinula vděčnost za každý krok. Ke sledování tudy <<<

Příjemné dny a děkuji vám za přečtení celého článku a za to, že se přidáváte na #vlnavdecnosti (s tímto hashtagem můžete sdílet vaši aktuální vděčnost na socílních sítích).

Martina Andromeda

ZDROJE:

Web Positive Psychology

Brain Balance

Fitness Spa

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů