Objevte sílu hluboké relaxace při zvukových lázních

Ležela jsem na zemi, přikrytá dekou a cítila velký klid. V životě jsem prožívala mnoho různých emocí. Ale tady ne. Tady jsem v představách běhala po rozkvetlé louce. Potápěla se s kosatkami u břehů Norska. A to celé doprovázely ladné zvuky hudebních nástrojů, muzikoterapeutického ladění. Kde jsem to byla? Na akci zvané: ZVUKOVÉ LÁZNĚ.

Ale co to jako je ty zvukové lázně?

Co si pod tím představit? Možná jste už tento termín zaslechli, ale zní to divně. Tak nějak neuchopitelně. Chápu. Půjdu vám to tedy představit.

Ačkoli se zvuková koupel může zdát jako koncept „nové doby“, praxe harmonizace těl zvukem je technicky stará tisíce let a má hluboké kořeny v kulturách po celém světě.

Zvuková lázeň je meditativním zážitkem, kdy jsou účastníci v prostředí zvukových vln. Tyto vlny jsou produkovány různými nástroji. 

Hudba nemá chytlavou melodii nebo rytmus, jako na koncertě nebo symfonii, ale místo toho je tvořena na míru dané společnosti a okamžiku různými nástroji či lidským hlasem. 

„Záměrem je změnit a pomoci vyrovnat energii účastníků. Během zvukové lázně se nechcete zapojit do melodie. Nechcete věci opakovat, protože nechcete, aby mozek rozpoznal opakovaný úder. Místo toho chcete, aby se účastníci uvolnili, a chcete, aby mozek pustil svou kontrolu,“ vysvětluje Tamalyn Miller, hlavní zvukař z Naturopathica Chelsea v NYC.

Během zvukové lázně budete ležet po celou dobu zážitku na zádech.

Zvukové lázně a muzikoterapie mohou mít pozitivní vliv

na naše fyzické, emocionální a duševní zdraví několika způsoby:

  1. Snížení stresu a úzkosti: Zvukové lázně a muzikoterapie mohou pomoci snížit hladinu stresu a úzkosti. Při poslechu relaxační hudby nebo při vystavení harmonickým zvukům se může snižovat aktivita sympatického nervového systému a aktivovat parasympatický nervový systém, což může vést k pocitu uvolnění a klidu.
  2. Podpora emoční regulace: Hudba a zvukové lázně mohou být efektivním nástrojem pro vyjádření emocí a jejich zpracování. Poslech hudby s pozitivními emocionálními aspekty může zvýšit náladu a podpořit emoční vyrovnávání.
  3. Zlepšení spánku: Relaxační hudba a zvukové terapie mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku a podpořit hluboký odpočinek. Při poslechu klidné hudby může docházet k uvolnění těla a mysli, což může vést k lepšímu usínání a snížení nočních přerušení spánku.
  4. Podpora duševního zdraví: Zvukové lázně a muzikoterapie mohou podpořit lidi se symptomy duševních poruch, jako jsou deprese a úzkost. Hudba a zvukové terapie mohou být součástí komplexní léčebné strategie, která podporuje duševní zdraví a pocity pohody.
  5. Stimulace kreativity a koncentrace: Hudba a zvukové terapie mohou stimulovat kreativitu a podporovat lepší koncentraci. Poslech hudby nebo práce s různými zvukovými nástroji může pomoci otevřít mysl novým nápadům a podpořit produktivitu.
  6. Fyzické uzdravení: Existují důkazy o tom, že zvukové terapie mohou mít pozitivní vliv na fyzické uzdravení a rehabilitaci. Například vibrace zvukových nástrojů mohou proniknout do tkání těla a podporovat regeneraci svalů a tkání.

Celkově lze říci, že zvukové lázně a muzikoterapie poskytují mnoho výhod pro naše celkové zdraví a pohodu. Jsou to prostředky pro relaxaci, emoční vyrovnávání, podporu duševního zdraví a dokonce i fyzické uzdravení, které mohou být snadno integrovány do našeho každodenního života.

Přesně pro toto jsem si přišla. Uvolnit se. Odpočinout si. Naladit se na jinou kvalitu myšlenek. Zpomalit. A když zazněl tvůj hlas a harmonium, cítila jsem, že jsem DOMA. Marti z celého srdce ti děkuji.

Markéta

Dobré ráno. Ještě jednou moc děkuju za krásný večer, přijela jsem domů, moc jsem toho nenaspala, malý měl kašel. Ale díky tobě jsem nabrala tolik energie, že mi to na vyrózku krásně stačí.

Terka

„Normálně nedokážu vypnout hlavu. Furt mi to jede. A nedokážu plně zrelaxovat. Pořád se ošívám. Ale tady to šlo lehce. Během chvíle jsem byla úplně uvolněná. A fakt nevěřím, že to trvalo tak dlouho. Přišlo mi to jako mžik.“

Radka

Zaujalo vás to? Chtěl/a byste si také dopřát takový odpočinek, harmonizaci těla a duše živě? Tady najdete víc informací a konkrétní termíny, na které se můžete přihlásit. Případně si objednat zvukové lázně jako individuální péči o tělo a duši. Těším se na setkání a hudební ladění.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů