Při otužování nemusíme lámat rekordy

Všude z internetových stránek a na sociálních sítích na nás skáče Wim Hof metoda ve spojení s ledem, vysekanými dírami v ledu a výzvami, které příroda v zimě přináší. Mnoho lidí ale vůbec neví, že metoda je stavěná na 3 pilířích:

  • Pomalá a vědomá expozice v chladu
  • Práce s dechem
  • Práce s myslí

Může to tedy vypadat, že na workshopy se má přihlásit ten, kdo chce v zimě vysekat díru a lézt do ní každý den. Ten, kdo chce dělat větší a delší zádrže dechu a kdo chce myslet pozitivněji.

Jurtcamp Vrábsko

Ano, naše mysl je nastavena na lepší a větší výkony. Naše společnost takové nastavení ještě ve velkém podporuje. Na škole jsme motivováni k tomu, abychom měli lepší a lepší výsledky a zlepšovali se v tom, co nám nejde. V práci jsme často hodnoceni za lepší výkon, hodnotnější výstupy, větší výdělky, hodnotnější dopad.

Mnoho otužilců se po přečtení pár článků, knihy, shlédnutí videí ihned vrhne lámat rekordy a překonávat své limity. V některých případech nové nastavení a tvoření zdravě vypadajícího návyku dlouho nevydrží. Proto je pro nás důležitá určitá míra laskavosti. Nejen co se týče chladu, ale i při tvoření nového návyku.

Není důležité, co děláš, ale jak k tomu přistupuješ.

Naším životem už tak leckdy svištíme třeskutým tempem a naše tělo nám to už nějakou dobu dává najevo. Tu a tam rýmička, chřipka, bolesti zad, natažené koleno, nebo nějaké horší zdravotní problémy. Mohlo by se tedy zdát, že když přidáme ledovou sprchu/koupel, vše se mávnutím kouzelného proutku vyřeší. Ale často se tomu tak neděje.

Proč se tedy někdy naše zdravotní/psychické problémy ještě zhorší?

Protože tělu nedáváme dostatečnou regeneraci, klid a odpočinek. Když večer padnete do postele a místo vytoužené mindfulness/WHM praxe okamžitě usnete, něco není ok. Když do svého života přidáte nové návyky (a vědomé otužování může být jedním z nich), je třeba ze života též něco vyřadit. Jinak se naše počínání stává honem na už tak chřadnoucí organismus.

Méně je více. A to se týká všeho.

Severské rizoto – tréning vhodný (nejen) na zimomřivé končetiny

Zejména zpočátku stačí tělo otužovat jen párkrát týdně. Neznamená to, že čím častěji jsem v chladu/ledu, tím víc budu odolná/ý. Nefunguje „víc proužků, víc Adidas.“ Zpočátku stačí jedna chladná koupel týdně a dopřát tělu odpočinek zastavení, jít na něj pozvolna. To je ta naše často zmiňovaná laskavost, kterou s mým mužem Jakubem, lektorem Wim Hof metody, na víkendových workshopech ve velkém podporujeme a propagujeme.

Laskavost je třeba vnést do mnoha oblastí a situací v našich životech. A postupným vědomým otužováním to může začít.

Víkendové workshopy ve Vrábsku, Jurtcamp – https://martinachomatova.cz/wim-hof

Láká vás práce s dechem, myslí, tělem a chcete se naučit, jak se uvolnit ve stresových situacích a jiných diskomfortech?

Přijde vám důležité přidávat do života po špetkách laskavosti a ne se donekonečna šťavit a bičovat?

Doražte za námi na víkendový workshop WHM – práce s myslí, dechem, tělem.

Zn. LASKAVĚ 🙂

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů