Léto a otužování? 4 důvody, proč teď začít

Na začátku léta nám pár lidí napsalo, co to je za blbost kupovat v létě ledy, nořit se do bazénku a vůbec řešit otužování. Pro někoho to může vypadat jako totální hloupost. Ale já tu mám pro vás 4 důvody, proč je právě teď ten nejlepší čas, kdy začít s otužováním. 

Nejdříve si ale řekneme, proč začínat s otužováním všeobecně:

Protože:

  • otužování zlepšuje naši odolnost a imunitu (což se teď kolem Covidu hodí), 
  • díky otužování ubyde na podzim a v zimě rýmiček, 
  • pomáhá navýšit vědomí našeho těla a tak i dopomáhá k nastavení hranic, snížení stresu v životě, 
  • zlepšuje náš spánek (ačkoliv spánek je “aktivita”, kterou se často snažíme minimalizovat a hlavně se soustředit na výkon), 
  • je to skvělý kardiovaskulární trénink, ekvivalent svižnější schůze na úrovni množství spálených kalorií
  • pomáhá tvořit hnědý tuk v těle, díky němuž se naše tělo dokáže snáz zahřát samo od sebe,
  • snižuje potřebu v zimě tolik topit a nosit mnoho vrstev teplého oblečení,
  • nám dokáže pomoct se zimomřivostí, 
  • efektivně pomáhá zmírňovat úzkosti, deprese, projevy autoimunitních onemocnení, 
  • navyšuje lásku a respekt k našemu tělu,
  • pomáhá velmi rychle navodit stav přítomnosti, umocňuje a podporuje meditaci,
  • podpodruje spojení s přírodou, přijetí ročních cyklů,
  • je to krásný ranní rituál, který je rychlý, snadný a dostupný, každý den. 
Základní workshop Wim Hof metody – Jurt Camp Vrábsko
Tereza Nolet

A teď už k těm důvodům, proč se na to vrhnout právě teď v létě, kdy venku bývá 35 stupňů.

Důvod č.1 – Pro zimomřivce super start

Pro některé je představa vlézt si pod studenou sprchu, nebo bazénu plného ledu v zimě jako totální sci-fi. Je to moc. Ti, kdo mají už tak se zimou problém, by museli řešit nejen zimu v bazénku (nebo studené sprše), ale i venku. A to je pro hlavu velký oříšek. Zejména některé ženy nemají rády výzvy, a tak pro ně může být začátek v létě takový snadno proveditelný první krok. 

Nemusíme se vrhat hned do ledových řek a jezer, zamrzlých lomů. Aby nám otužování vydrželo jako zdravý návyk, který nás provádí životem déle, je třeba začínat postupně a laskavě. Není třeba se do toho pouštět zhurta. Takový rychlý start často skončí tím, že se někde budeme drkotat hodiny a pomůže až rozehřátí čajem, vrstvami oblečení nebo saunou. My takové způsoby nepraktikujeme. I když zkušenost je to také zajímavá.

Jak to teda udělat?

Začít pozvolna. Na konci teplé sprchy si dát chvilinku studené třeba jen na nohy. Postupně prodlužovat interval studené a zároveň postupně rozšiřovat na další oblasti těla. Pomalu, zlehka, laskavě. Více se o tom dozvíte zde >>> natočili jsme s mým mužem Jakubem sérii videí o laskavém používání Wim Hof metody. Žádné drsné výzvy a hecířky. 

Když takto začnete s otužováním, na podzim už můžete první poklesy teplot vnímat úplně jinak. A co teprv v zimě. Možná zjistíte, že když si takto dávkujete své hokusy pokusy s chladem, přicházíte mu na chuť. Ale všechno chce čas, není třeba nic uspěchat, třeba ten velký rozdíl přijde až další zimu. A najednou si všimnete (jako můj muž, který byl v minulosti hodně zimomřivý), že už nepotřebujete tolik vrstev ponožek, kulíšků, extra teplou bundu a nejste vlastně z té zimy pořád tak přinasraní. 

Jakub Chomát – lektor Wim Hof metody
Jurt Camp Vrábsko

Důvod č.2 – Svetr, bunda nebo kožich – i v létě?

I přesto, že je léto, tak se teploty střídají. Neustále. Většinu času teď bylo vedro, ale pak se obloha zakaboní a je třeba 20 stupňů. Najednou by si člověk vzal hned ven svetřík, teplejší boty, děti oblíkáme do bund. Tak nějak automaticky. A co to udělat jinak? 

Vezměte si s sebou klidně svršek navíc. Ale sledujte, jestli ta nová teplota náhodou není přijatelná i bez něj. Často totiž děláme taková rozhodnutí bezmyšlenkovitě. Může jít jen o chviličku, kdy sedíme večer venku a pozorujeme, jaká teplota je pro nás ještě přijatelná a jaká už ne. Můžeme se zaměřit pozorností na kůži, kde chlad cítíme, prohloubit dech a už jen takovou pozorností se bude tělo a náš vztah k chladu projevovat jinak. 

Třes a chlad cítíme zejména tehdy, když jsme ve stresu. 

Začala jsem sledovat, že mám zimnici i tehdy, kdy vykonávám nějaké aktivity, při kterých jsem hodně nervózní. Stačilo jen zklidnit dech a zaměřit se na tělo, nebo tělo záměrně vyklepat, uvolnit a třes byl pryč. Není tohle třeba i váš případ? Často si můžete myslet, že se třepete chladem, jdete se obléknout (pošlete děti se obléknout) a přitom je to prostě jen přemíra stresu, zodpovědnosti, nebo veliká únava a vyčerpanost. Zkuste to sledovat a obléknout se až tehdy, když doopravdy oblečení potřebujete. 

Důvod č.3 – Vedro jako úhlavní nepřítel

Možná to máte naopak jako já. Vedro je můj úhlavní nepřítel. Nesnášela jsem saunu a letní parna. Tak 25 stupňů je pro mě optimum. No ale to bych musela každé léto vyrazit s rodinou do Skandinávie (jako jsem to dělala za svobodna – och mé milované Norsko, Švédsko). Tady u nás je to spíš 35 stupňů a to fakt nezvládám. Pařit se někde v ještě větším vedru je pro mě velkým utrpením. Jižní státy v létě – dokonalá smrt. 

Když jsme se byli s rodinou podívat třeba na Lago di Garda, odmítala jsem se jít vykoupat do vody. Pro mé tělo to byl ukrutný šok. Venku vedro jak v tanku, ve vodě kosa. Laicky to vypadá, že díky otužování by člověk měl vedra nesnášet ještě víc. Tak proč do toho jít?

Ale z mé zkušenosti tomu tak není. Naopak jsem se adaptovala na obě strany škály teplot. Už loňské léto jsem byla schopná díky ranním studeným sprchám přežívat (a to jsme bydleli převážně ve stanu nebo v teepee). Vedle toho jsem začala k letnímu ochlazování se v jezerech, rybnících, bazénech, přistupovat s větší láskou. 

Nestojím hodinu s nohama ve vodě a neoplachuju se pomalinku, centimetr po centimetru.

Prostě vlezu do vody, jsem tam a užívám si, jak je moje tělo probuzené, jak se dotýká vody, ochlazuje, jak na něj poté dopadají paprsky slunka, jak se do něj opírá větřík. To bych dříve absolutně nezvládala a byla bych dost naštvaná. Otužování mi hodně pomohlo snášet vedro, když je nejhůř, jen zvolním dech.

Při potní chýši  jsem totiž přišla na to, že se zvyšující se teplotou mé tělo dostává signál od hlavy: “připrav se, brzy umřeš”. A prožít si ty stavy vědomě, mi pomohlo to celé ustát. Zjistila jsem, že pomocí dechu, zvuku a zaměření na tělo situaci zvládnu mnohem lépe a celý proces mě obohatí, posílí. A v chladu to funguje dost podobně. 

Důvod č.4 – Časová investice, která sníží výdaje a ekologickou stopu

“Proč v létě kupujete ledy na workshopy?”, “Proč se otužujete v létě a nepočkáte na zimu?” 

Takové podobné dotazy jsme dostávali na sociálních sítích. A ano, mohli bychom počkat na chladnější období. Mohli jsme jen psát o darech a bonusech otužování a sprchovat se studenou vodou, užívat si koupání v jezerech, biotopu, řekách atd.

My ale víme, že někteří lidé se potřebují otužovat postupně a laskavě. Milují tepla a představa podzimu, zimy, chladu je pro ně nepříjemná. Proto je dobré se začít otužovat už v létě, kdy se tělo snadněji prohřeje (a hlava to tak nějak tuší). 

V extrémně chladných podmínkách nám vyskakuje mnoho strachů (pamatujete si ještě, jak jsem to měla já s vedrem? Myšlenky “umřeš” v potní chýši). Když se ponoříme do bazénku plného ledu, spoustu jich začne automaticky skákat a my bysme rádi utekli. Přesně tak, jak to děláme v této zhýčkané době (klimatizace, topení na kliknutí) každý den.

Můžeme si regulovat teplotu jedním kliknutím. Ale neumíme se přizpůsobovat, uvolňovat a nechat tělo, aby s chladem pracovalo a nechalo tak sílit svou odolnost. Nejen vůči chladu, ale i vůči náročnějším situacím.

V bazénku vedle sebe máte podporu, vyškoleného lektora, který toto schéma zná. A nehodnotí nic z toho, čím si procházíte. A to je obrovský bonus (nejen když jsme v bazénku s ledem). 

G. Nolet – Workshop Wim Hof metoda s Jakubem a Martinou Chomátovými

Mnohokrát na workshopu zazní: “nebýt tam Tvé/vaší podpory, nezvládl/a bych to a vylezl/a bych.” 

Proč dobrovolně prožívat takový diskomfort? Tento zážitek “výhry”, uvědomění, že tělo zvládne víc, než jsme čekali, je obrovskou hybnou silou pokračovat, prohlubovat toto poznání, posilovat vlastní odolnost a objevovat, co ještě tělo a mysl umí. Na podzim tak začnete k chladu přistupovat jinak než dosud. Začnete chlad přijímat, uvolňovat se v cyklu roku, v koloběhu života. Začnete si hrát a koketovat s něčím, co v minulosti způsobovalo strach, třes. Objevovat něco, co tu je neustále. Váš vztah k chladu se projeví na vaší energetické kapacitě, spokojenosti, ale i ve formě snížených výdajů. 

Jakmile začnete s otužováním, nepotřebujete nakupovat tolik vrstev oblečení, bot, doplňků. A v neposlední řadě nepotřebujete tolik topit. I jen snížením teploty doma přes chladná období o jeden stupeň Celsia snižujete výdaje za topné. A v tomto bodě jsme u tématu ekologie, kde se vyplatí investovat čas, energii, peníze do zážitku v ledu, což se ekologicky vyplatí do let dalších. Při pravidelné praxi Wim Hof metody, konkrétně části vědomého otužování, budete každou další zimu vnímat mnohem laskavěji. Výdaje a ekologická stopa vašeho života bude nižší. 

Tolik k bonusům vědomého otužování, k tématu proč se začít otužovat v létě. Pokud jste teplomilec, začněte pozvolna, laskavě. Nikdo nic nemusí urvat za jedno léto, jednu zimu. I když jsme často netrpěliví, zejména v této metodě je znát, že když k sobě přistupujeme laskavě, dočkáme se těch nejkrásnějších výsledků. Ať máme záměr jakýkoliv, budou nás vždy provázet jedinečné speciální efekty, které při pravidelném praktikování přijdou. 

Chcete se dozvědět víc o tom, jak praktikovat Wim Hof metodu laskavě? Tady najdete videa, která jsme pro vás natočili a ve kterých zodpovídáme často kladené dotazy. 

Chcete se naučit vše v kostce, zjistit souvislosti, přenastavit vnímání chladu a vyzkoušet si svůj jedinečný ponor do ledového bazénku? Tady najdete odkazy na workshopy, které pořádáme. 

Na viděnou v ledu a chladu zdar. 

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře
  1. otužování napsal:

    díky za přehledné shrnutí. otužuji se od jara(sprchování studenou vodou), ze začátku to bylo kruté, ale dnes se na studenou sprchu těším, mám moc ráda ten pocit, když dokončím studenou sprchu a tělo se začíná zahřívat. nedávno jsem začala i s dýcháním podle VH a ráda bych absolvovala i ponoření do ledu na vašem kurzu, zřejmě až příští rok.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů