Jak zvládat náročné životní situace?

Když se řekne “zvládat náročné situace” – co si pod tím představíš?

Jak vypadá člověk, který to/něco zvládá?

Často to může být představa, že daný člověk:

  • neprožívá nepříjemné emoce,
  • je neustále v klidu, v nadhledu,
  • zná odpovědi,
  • má důvěru v dobrý konec,
  • nepotřebuje pomoc a podporu atd.

No a teď si pojď představit nějakou svou náročnou situaci.

Daří se ti to? Je to snadné? Nebo když se něco hutného děje, tak máš pocit, že tyhle parametry opravdu nesplňuješ a timpádem to nezvláš?

Dneska, na konci jedné takové náročné situace, jsem si uvědomila, že mám pocit, že jsme to zvládli, že jsem to zvládla. A nesplnila jsem téměř žádný z předešlých bodů.

Naopak jsem:

  • prožívala vztek, smutek, zoufalost, strach (to vše mi přijde jako podstatné emoce, které patří k lidskému životu),
  • řekla jsem si o pomoc – několikrát,
  • nemívala jsem vždy důvěru,
  • nevěděla jsem jak to dopadne,
  • neměla jsem vždy nadhled,
  • hodně často jsem potřebovala podporu (řekla jsem hodně často? Myslela jsem faaaakt hooodně často).

A když si tak promítnu všechny výzvy, kterými jsem si prošla/jsme si prošli – za uplynulé roky, je tam vždy pár důležitých bodů. A o ty se teď podělím:

Mindfulness a laskavost

A konkrétně technika 2 šípů. Jeden šíp je situace samotná, druhý si tam vrazíme my (hodnocením, sebekritikou). Někdy ho v té ráně ještě solidně rozvrtáme a vrtáme a vrtáme. A kouzla se začnou dít tím, že si tento fakt/jev začneme zvědomovat. Protože se pak snáz a rychleji přistihneme ve fázi, kdy:

  • si šípem rejpeme v už tak bolavé ráně stále dokola,
  • si druhým šípem zbytečně a zbytečně dlouho ubližujeme,
  • si druhý šíp vůbec do těla „vrážíme“.

Meditace Loving kindness

Neboli laskavost a soucit. To posílám sobě a těm, kterých se to týká. Najdeš ji na mém spotify Všímavé příběhy<<<. Někdy to šmrncnu i Ho’oponopono (opakování nahlas/pro sebe: „Přijímám tě, odpouštím ti, miluju tě, děkuju ti“ a to imaginárně směrem k člověku, kterého se to týká).

To je důležité!!! Pro podporu pochopení ze všech úhlů. Pro uzavření laskavosti primárně v sobě. Už jen když pomyslíme na to, že jsme jako lidské bytosti na planetě propojeni, jakákoliv zákeřná myšlenka/čin se mi vrátí zpět jako bumerang (takže to můžu provozovat čistě ze sobeckého důvodu, že chci mít uvnitř sebe čisto a uklizeno na všechny strany).

Mantry

Ty zpívám k očištění energie kolem celého tématu. Někdy přijde mantra, která čistí něco u mě (to poznám třeba tak, že se rozbrečím) a někdy zpěvem dodávám něco neviditelně na dálku – se záměrem přispět jen tak, jak to člověk akceptuje. Jsou to takové moje motlitby. Znáte to: “modli se za mě, je to teď hustý” – no tak já se modlím hudbou a zpěvem. Moje oblíbené mantry si se mnou můžete zazpívat zde.

Podpora od druhých

Ať už tím, že můžu sdílet, že mám respekt a pochopení, že mi někdo pomůže (když si řeknu), že v tom můžu být sama sebou! A že v tom nejsem sama. Nebo potřebuju něco konkrétního od druhých. A to je velké a zas to začíná u mě. Vědět co, jak, kdy a od koho potřebuji.

Naučit se z toho co v tom je pro mě

Vždy je v tom nějaká úžasná lekce. Možnost odložit bloky/balvany. A hlavně vždy to přinese něco nového, nový směr, podněty, znalosti, dovednosti. Nebo naopak něco odnese (co už dávno nepotřebujeme). Postupně se tento aspekt učíme vidět víc a víc. A tím roste důvěra – v sebe, v okolí, v život, v tu danou situaci, v cokoliv. A tím roste i ten nadhled a odstup, který po sobě leckdy hlava nehlava vyžadujeme.

A říká se (ne uplně s příjemným tónem): „po bitvě je každý generál.“ Ale ty ingredience jsou tak nápomocné. Vyzkoušejte, nebo napište, které využíváte zase vy. Co pomáhá vám? Protože jedinečnost je další známkou našeho lidství.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů