Jen kupa kostí na cestě k dokonalosti

Nevím, jestli je to doména žen narozených ve znamení Panny. Nebo pozůstatky období stráveného ve školní lavici, kdy naše žákovská musela být plná krásných známek. Nejlépe s hvězdičkou, bez ohledu na to, co nám jde. Možná je to i otisk výchovy a nebo jenom prachobyčejná touha být přijatá a dobrá v tom, co zrovna dělám. Kdo ví.

Tahle honba za dokonalostí stále trvá, dokonalost se zdá být na dosah a přesto tak nedostupná.

Co je to za nemoc, která nám svírá hrdlo, jen co se ráno nadechneme? Jen co se nadechla poprvé moje dcera, měla jsem před sebou hromadu očekávání, kterým jsem se hodlala vyrovnat. Mezi nimi třeba předpoklad, že budu vždy a za každých okolností:

DOKONALÁ MATKA

To je ta, která své dítě neustále a bezpodmínečně miluje, nosí, je vždy dobře naladěná, usměvavá, hravá. Vaří ta nejlepší jídla, umí skládat puzzle i lego a zažívá u toho pocity největšího životního blaha. Dokázala by všechny své touhy pověsit na hřebík a užívat si ve prospěch budoucnosti národa oblíkání nejnovějších modelů barbínek.

Když její dítě prožívá jakákoliv vysvětlitelná či nevysvětlitelná muka, vždy má nadhled a dle nejnovějších výchovných či nevýchovných technik poskládá slova přesně tak, aby náturu dítěte nezašlápla a podpořila projevující se bytost v růstu a vývoji.

Odkládá jakoukoliv aktivitu právě ve chvíli, kdy láskou zhmotnělé spermio-vajíčko projeví zájem o její blízkost. Nevadí jí nedostatky spánku, naopak je využívá jako jogínské cvičení. Každým dnem roste a řítí se střemhlav někam zhruba mezi osvícení a svatořečení.

DOKONALÁ MANŽELKA

Čeká doma s úsměvem na tváři a když muž vkročí do domu, lípne mu jednu koketní pusu. Poté se vytratí do kuchyně, aby v tichosti a ladnosti dodělala večeři, aby si manžel čvachtal. Nepromluví ani hlásku, nechává totiž svého drahého vydechnout po náročném dni tam venku mezi dravci.

Pokud má muž pracovní trápení, vyslechne si ho jako parťák a pak v délce zhruba 5 vět poreferuje o dni mezi mláďaty. Poté uspí potomstvo, převlíkne se do toho nejvíc sexy prádla a vrhne se svádět svého drahého, protože vztah se musí tužit. Hlavně neusnout na vavřínech.

Poté se vydá poklidit domácnost, aby druhý den všechny přivítalo krásně poklizené bydlo a pohoda domova. Žádné neuklizené nádobí, hračky všude po zemi, moli ve špajzu, nebo nedej bože plíseň v rohu koupelny. Jakmile cokoliv zmíněného spatří, okamžitě to ještě přes spaním vycídí, to aby se se zkáza nezačala šířit domovem naklizeným přesně podle návodu KonMari.

DOKONALÁ ŽENA

Jak děti zamhouří oko, usedne k práci a začne se realizovat, jak její srdce velí. Musí přeci naplnit své poslání, pokud to tedy zrovna není jen v rámci rozmnožování a tvorby láskyplné další generace. Zvládá úspěšně všechny vymoženosti moderní doby a drží krok se světem.

Je soběstačná. Muži chce být nápomocná, co se rodinného rozpočtu týče. Každý měsíc vydělává nejen na své koníčky a radosti, ale také na koníčky a vybavení jejich ratolestí. Musí přeci pro celou rodinu pořídit barefoot obuv, přírodní oděvy, kromě toho samozřejmě také kvalitní bio potraviny. Děti vyslat do nejlepší školy, která bude rozvíjet jejich potenciál a nezadupe jejich jedinečnou osobnost.

Jako dokonalá žena se za každých okolností snaží o svou spokojenost, protože ví, že ta je základem spokojenosti celé rodiny. A tak je tedy každým dnem dokonale spokojená, tak aby i její ratolesti byly spokojené, zvláště pokud jsou ještě kojené.

Po dokonalé matce, manželce a ženě může následovat další předlouhá plejáda různorodých rolí, které si také žádají punc dokonalosti (běžec, jogínka, přítelkyně, dcera, sestra, teta). Protože jinak se přeci v dnešním světě kompjůtrů nedá žít. Facebook si žádá dokonalé, stále happy bytosti.

A co je na konci téhle honby za dokonalostí?

V lepším případě zdrchaná ženská, která ze života nemá nic moc. Protože v tom běhu za dokonalou představou sebe sama se nedokáže ani pořádně a v klídku nadechnout.

Je to výsledek, který chceme?

Nebyla by lepší každý večer přečtená kapitola oblíbené knihy? Čurbes v bytě, který přijde uklidit uklízečka (protože Marie Kondo asi těžko každý týden dorazí)? Tu a tam objednat jídlo v restauraci? Děti, které místo koníčků sbírají třeba listí, kaštany a ořechy na zahradě?

…a máma, která když cítí, že už jí ta touha po dokonalosti leze na nervy, odloží nohy na stůl a prostě si odpočine. Klidně i jen čuměním do blba. Třeba pak objeví, že je venku právě hezky, že dnes si obloha navlíkla krásnou kombinaci barev, že vzduch jí při nádechu zalezl až do pupíku, nebo že už by mohla třeba po sto letech vyrazit ke kadeřníkovi.

Vzkaz všem mámám a jiným tvorům dnešní uspěchané doby. Začíná léto, prázdniny, uvidíme, jak daleko nám celospolečenské okolnosti umožní dojet. A když bude pršet? Uvařte si čaj, sedněte k oknu a jen tak čumte!!! 🙂 Třeba na to, jak je ten svět kolem nás dokonalej.

Přeji všem, aby kolem bylo co nejmíň lidí, kteří na zádech nosí obrovskou krosnu chmur, neduhů a depresí. A pokud vám touha po dokonalosti zalezla hluboce pod kůži, můžeme ji společně díky pravidelné praxi mindfulness krok za krokem rozpouštět.

Play Everyday aneb život užívej, chmurám a dokonalosti na zadek dej.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů