Všímavost a práce s dechem

V uplynulém roce jsme byli svědky mnoha změn. Nevěděli jsme často, do jaké situace se další den probudíme. Blahobyt a svoboda najednou nemusely být samozřejmostí v mnoha domácnostech. Často přicházel velký stres, strach a nejistota. Nebo záplava různých emocí, které člověk v nějaké míře ustojí a zvládne, ale když je jich moc, je to dost náročné.

Když jsme s mým mužem Jakubem nemohli dělat živé workshopy Wim Hof metody a mindfulness, bylo to leckdy i pro nás náročné. Důvěřovat, že nepřijdeme o práci, o zájem o naše aktivity a nebudeme se moct věnovat tomu, co nám dává smysl a dělá radost.

Na druhé straně jsme byli vděční, že jsme víc jak kdy jindy vybaveni technikami a triky, které nám pomáhají každodenně ustát náročné momenty.

Strach, nervozita, nedůvěra, smutek, beznaděj…

Se všemi jsme si mohli potykat. Mnoho z těchto prožitků mohlo vzít nadvládu v naší mysli a s tím mohlo jít do hají i naše zdraví, vztahy a společná pohoda.

Tyto emoce jsme prožívali a nadále prožíváme. Někdy více a někdy méně. Ale už nejsme lapeni v pasti. Často nám pomáhal jeden takový neviditelný pomocník, kterého si taháme všude s sebou a který má moc měnit naše nastavení a tedy i navyšovat životní pohodu, podporovat zdraví a míru energie. O kom mluvím? Ten tajemný společník je…

NÁŠ DECH

Často jsme dostávali dotazy, jak tedy s tím dechem pracovat? Co dělat pro naši pohodu? Jak to celé funguje? A když nastal další lock-down, zavřeli jsme se v Yogastation Tábor a natočili několik videí právě o dechu.

Práce s dechem nemusí být něco nudného. Jakmile máme cíl (a tím může být naše pohoda, zvládání náročných situací, zlepšení zdravotního stavu), budou i tyto drobná zastavení důležitou součástí našeho života. Tak jako je pro nás důležitá hygiena týkající se našeho těla, přibude i duševní hygiena.

Nejde očekávat, že z ničeho nic budeme zvládat náročné okamžiky lusknutím prstu. Ale určitě se lze k hladšímu prožívání čehokoliv náročného „propracovat“ nebo „protrénovat“. Neboli čím častěji si budete dopřávat chvilky zastavení, klidu, spojení s dechem a tělem, tím častěji se bude dařit dech využívat i v náročných situacích.

Přeju nám mnoho vědomých nádechů a výdechů. Nejen v roce 2021.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů