Kde a jak se mi v uplynulých dnech hodila práce s dechem?

Děti u zubaře

Tady je sice míček na straně dětí, ale to, jak se cítíme u jakéhokoliv doktora my, je pro děti dost podstatné. Načítají nás a naše postoje, strachy nebo pohodu. No a pokud už mají nějaký náročný zážitek na svém těle za sebou, o to víc je potřeba klidu a podpory. No a dech je stěžejní. Dýchám tedy v klidu, uvolněně, prohlubuju tak svou pohodu a klid. A to samé učím děti. Při prohlídce/zákroku. Čím víc v klidu jsme, tím lépe se pracuje i samotnému doktorovi atd.

Vlastní zuby a kazy

Trhání osmiček mi přišlo celkem ok, tedy s umrtvením. Opět jsem dýchala hluboce a šlo to zvládnout. Vrtání zubu jsem teď zažila po 2. a musím říct, že bolest byla nepříjemná. Zážitek to byl léčivý, asi o tom napíšu separé. A opět pomáhalo – uvolnit tělo, dýchat hluboce a klidně – jak to jde a místy moc nejde. V tu chvíli jsem se jen soustředila na uvolnění těla a pouštění tenze.

Nové situace a výzvy

Jakmile je v našem životě něco nového, naše vývojově starší část mozku zavelí: “BACHA.” A tady je dech hodně vhodná pomůcka, protože tomu zpovykanému nervovému systému dáme echo – “klídek, mám to pod kontrolou.” Děje se neustále něco nového. Nevím jak vy, ale já jsem stále vrhána do nových a nových situací, ve kterých jsem nikdy ani na chvilinku nebyla. A tak se soustředím na dech (když mě teda panika a nebo nějaká silná emoce nevykopne do totálně mimózního stavu).

Nachlazení

O tom už jsem sdílela. Když na mě něco leze, dopřávám si WHM dechovou praxi. Dnes s mým mužem Jakubem, který ji nahrál na youtube. Je to praxe, kdy se mění fyziologie, PH v těle. Podporuje hojení, léčení, imunitu. Je to taková ingredience, kterou vytáhnu občas. Ale v tuto chvíli se ve velkém hodí. Třeba víckrát denně.

Kvalitní spánek

Zažívám teď velké změny. Hůř se mi dýchalo. Řešíme toho hodně. A odráží se to i na spánku. A tak zas a znova pomáhá – DECH. Zvědomit si jej, jak reaguje na naše myšlenky. Jak je zbytečně zrychlený. Jak dává tělu signál, že je stále akce. A přitom už si přeju odpočinek. 

Na 4 z 5 ze zmíněných situací využívám jednu jedinou dechovou praxi. Je dost obyčejná. Jen znát parametry. 

Párkrát si ji přehraješ a pak už ji vytáhneš z kapsy (jako já) kdykoliv je třeba. Chceš ji? Tak tady je.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů