Na co si dát mezi svátky pozor? (Vánoce – Silvestr)

Tyto dny mezi svátky přináší mnoho výzev. Pojďme si na to posvítit a zvědomit si, na co si dát bacha. Mimochodem je to jeden z příspěvků, který jsem sdílela na sociálních sítích (spolu s tipy na zpomalení během svátků)

Pojďme na to:

1. DOSTATEK SPÁNKU 

Snadno se dá ošidit. Když ho není dost/není kvalitní, mnoho toho stojí za starou belu. Jakmile jen na pár dní změníš spánkové návyky, budeš se s tím několik dnů (týdnů) vyrovnávat. 

Spánek a jeho ne/kvalita se hluboce propisuje do kvality tvéh života, zdraví, vztahů, míry respektu (vůči sobě/druhým), rozhodování atd.

Zvu tě k inspiraci kolem spánku, kterou jsme s mým mužem vytvořili, protože víme, že náš spánek je třeba mít jako prioritu. 

2. VYVÁŽENOST JÍDLA

Kapř, řízek, salát, cukroví, chlebíčky, husa… uaaaa. 

Je fajn si mezi svátky dopřát nějakou zdravější variantu jídla. Nebo i rovnou půst. Tělo to vydrží (a ocení). Když jsem se těmto žranicím nebránila, pocítila jsem to fyzicky (pohybově, vejít se do oblečení, únava), psychicky (utlumenost, tupost, rozladěnost), duševně (apatie, nesmysluplnost). 

3. ČAS O SAMOTĚ

Setkání s kolegy, kamarády, rodina (1., 2., 3. část), děti, hluk, interakce… 

Pro introverty či vysoce citlivé celkem katastrofa. 

Ale jakýkoliv nervový systém potřebuje i klid. Je třeba si dopřát prostor pro sebe a strávit vše nastřádané, prožité

4. POHYB

Jakýkoliv. Sněhové radovánky lze praktikovat jen na pár místech v horách. Ale na procházku lze jít všude. Doma si zatančit, zacvičit. Být ve spojení s tělem, vnímat, cítit, ctít – jak se teď má? Co potřebuje? A co už ne?

5. HRANICE

Ano, důležité téma. Jen proto, že jsou svátky, nemusím dělat nic, co tak necítím. Pít alkohol (když ho normálně nepiju), jíst něco, co mi nechutná. Nemusím si nechat líbit něco, co pro mě není ok. Můžu jasně a laskavě dát najevo „stop“ nebo „ne“. 

6. VYPNUTÍ MYSLI

Hodně toho řešíme, přepínáme, zažíváme situace, které po většinu roku nejsou standardem. Proto je o to víc třeba vypínat hlavu. 

I proto, že to pravé kouzlo těchto dní, se ukrývá v našem nitru.

Můžeme si dopřát meditaci, mindfulness praxi, dechovou praxi, vědomý tanec. Nechat myšlenky plynout a vystoupit z jejich proudu. V těchto dnech jsou tyto chvíle obzvlášť kouzelné. 

BONUS: vědomě zakončit a otevřít rok

Ano! Nejen sklenka, ohňostroj, pokračování v jídle. Ale i zvědomit si uplynulé měsíce. Úspěšné i neúspěšné kroky. Vděčnost za další rok a lidi v našich životech. Atd. 

Připravila jsem pro tuto příležitost balíček ZDARMA – vědomá vnitřní párty. 

 Ke stažení tohoto dárečku se dostaneš tudy. 

Obsahuje pracovní listy a inspiraci ke zvědomění a uzavření roku. Podněty pro tvorbu záměru na další rok. V tomto balíčku najdeš i audionahrávku – VDĚČNOST, ZA ŽIVOT, KTERÝ MÁM. A také video: pasti v tvorbě záměrů a plánů.

Nadupaný obsah, který má hodnotu 500kč a ty jej ode mě můžeš mít v emailu za několik kliknutí. 

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů