Povinnosti vs. zdrojování: Cesta k harmonii v každodenním životě

Klára byla úspěšná manažerka v mezinárodní firmě. Poté, co se jí narodily děti, se chtěla vrátit co nejdříve do práce. Měla krásnou rodinu, pěkný dům a zdánlivě vše, co by si mohla přát. Její pracovní den začínal brzy ráno a končil pozdě odpoledne. Její pracovní nasazení bylo obdivuhodné, ale začala si všímat,

že jí stále něco chybí.

Přes den stihla vyřídit nespočet e-mailů, konat porady, řešit stresující situace a plnit termíny. Všechno se zdálo být výzvou, ačkoli to zvládala s maximální péčí a precizností. Její práce jí však pohlcovala do takové míry, že začala zanedbávat svou rodinu, přátele a vlastní zdraví.

Jednoho dne, když (po usnutí dětí) pracovala až do půlnoci, si uvědomila, že už dlouho neměla ty krásné, radostné okamžiky se svými dětmi. Naplnila všechny povinnosti, ale na chvilky napojení nebyl čas. A čas s manželem? Tak na to nebyla kapacita už vůbec. Začínala se víc a víc cítit unavená, vyhořelá a odříznutá od svého vlastního života.

Na jedné pracovní akci si povídala s kolegyní, která jí sdílela o svých zkušenostech s mindfulness praxí. Klára se rozhodla vyzkoušet něco nového, protože si začala uvědomovat, že potřebuje najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. Začala se pravidelně věnovat praxím mindfulness.

Tato změna byla v jejím životě zlomová.

Postupně se začala více soustředit na přítomný okamžik,

 • zlepšil se její vztah s rodinou a přáteli,
 • začala si více všímat důležitosti svého zdraví,
 • zažívala více krásných momentů v životě a se svými blízkými,
 • pochopila, že zdrojování je stejně důležité jako plnění povinností,
 • našla cestu ke skutečné harmonii v každodenním životě.

I když stále měla náročnou práci, naučila se lépe nastavit hranice a dát si čas na odpočinek. Přestala se unášet hektickým tempem života a začala si více užívat malé radosti a chvíle s rodinou. Její příběh ukázal, že i člověk, který je zavalen povinnostmi, může najít cestu k harmonii a zdrojování v každodenním životě.

A teď stop.

Tento příběh se netýká jen nějaké Kláry. Týká se mnoha žen a mužů. Protože jsme v dětství nezažívali možnost cítit a ctít své osobní hranice, často se ocitáme ve stavu přetížení, únavy, frustrace. Naše životní tempo je neúnosné. Směřujeme do destinace: „uznání a akceptace od druhých.“

Je pro nás důležitější naplnění životních rolí dle společenských vzorců a touha po uznání okolí za vše, co děláme, tvoříme, čemu se věnujeme.

Náš vnitřní kompas je vypnutý. Ale to neznamená, že tam není.

Pokud jsi také v životní situaci, kdy svůj životní čas plníš převážně tím, co MUSÍŠ, jsi na dobré adrese. Ještě nění pozdě.

Pojďme se spolu podívat, na čem všem se podepisuje nedostatek zdrojování a přemíra povinností?

 1. Stres a úzkost: Zažíváš casto vysokou míru stresu a úzkosti kvůli tlaku a požadavkům svého hektického života?
 2. Nedostatek času: Máš pocit, že nemáš dostatek času na to, abys udělala všechno, co je potřeba, a na sebe zapomínáš?
 3. Nedostatek energie: Kvůli neustálému shonu a záplavě povinností se často cítíš vyčerpaná a unavená?
 4. Problémy se spánkem: Stres a starosti ti často brání v tom, aby ses dostatečně vyspala?
 5. Nedostatek pozornosti: Máš problémy s soustředěním se na jednu věc a často jsi rozptylovaná?
 6. Problémy s mezilidskými vztahy: Z důvodu nedostatku času trpí tvé vztahy s rodinou a přáteli?
 7. Ztráta smyslu života: Ptáš se, proč děláš všechno to, co děláš, a máš pocit, že ti uniká smysl tvého života?
 8. Nedostatek sebekontroly: Je pro tebe obtížné odolat pokušením a prioritizovat zdravé návyky?
 9. Nedostatek radosti a spokojenosti: Hektický životní styl může snižovat tvou schopnost prožívat radost a spokojenost.
 10. Nedostatek vědomí přítomné chvíle: Často žiješ ve stresu z budoucnosti nebo vzpomínkách na minulost a zapomínáš žít v přítomném okamžiku?

Zastav se. Jak se v tuto chvíli cítíš?

Co se v tobě teď odehrává? Pokud je to smutek z toho, jak moc pravdy je v předešlých řádcích, nejsi v tom sama. Můj život byl v mnohém hodně podobný:

 • neustále jsem někam chodila pozdě,
 • v hlavě a na papíře jsem měla nekonečný seznam povinností,
 • měla jsem pocit, že na to, co chci v životě dělat zkrátka není čas a prostor,
 • cítila jsem často smutek, že to co dělám, nedává smysl.

Dnes je můj život smysluplný, udržitelný a naplněný. Říkám tomu pomalý život. Ale ve skutečnosti jde o to, že mnohem lépe znám své hodnoty. A mnohem snáz vím, čemu chci v životě říkat „ANO“ a čemu „NE“. A také vím,

že TY jsi schopná dokázat totéž.

Ráda bych tě podpořila tím, že ti poskytnu nástroje a techniky pro zpomalení, zvládání stresu a návrat k vědomému životu v přítomné chvíli. Tak jako Klára objevila kouzlo vědomých zastávek a času na sebe, zvu i tebe k objevení kouzel mindfulness nástrojů. A protože vím, že toho máš v životě už tak mraky 🤯, sesumírovala jsem to nejdůležitější do tohoto online kurzu. 6 týdnů budeme spolu tvořit základ tvých zdravých návyků.

Základ TVÉHO smysluplného života.

Představuji ti:

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů