Metoda na stres, vyhoření, nemoci aneb naše dva roky s Wim Hofem

Podzim 2017 

Sleduju Terezu Kramerovou, Stáňu Stiborovou a další online inspirace, jak se poprvé vrhají do studených vod lomu. Sleduju, co to ve mně dělá, a říkám si, že studená voda není nic pro mě. Miluju horkou vanu, sprchu, miluju na podzim různé vrstvy, svetříky, teplé ponožky a barevné šály. Tohle není pro mě. 

O pár měsíců později začínám s Wim Hof metodou, protože by mohla být dobrou přípravou na porod. Víc jsem na toto téma napsala v článku tady >>> 

Nejdřív se musím do studené vody nutit, tělo se začne klepat a reaguje panikou. “Co to je ksakru za blbost?” prolítne mi hlavou myšlenka. “Radši otočím kohoutkem a pěkně se prohřeju.” 

Ale vidina harmonického a euforického porodu, který si do budoucna přeju, je silnější. Po pár dnech vnímám, že si tělo už zvyklo, a jako bych cítila studenou vodu přes nějakou membránu. Chlad se mě vnitřně nedotýká a já se můžu soustředit, kde bych se měla víc uvolnit, pokud je to na některých částech těla nepříjemné. 

Podzim 2018 

V těle nosím miminko a těším se na porod. Umím se už lépe uvolňovat v nepříjemných situacích, pomocí dechu z těhotenské jógy se zaměřím na stažené části těla a dopřávám jim pozornost. Můj muž se chodí otužovat do Berounky a oba s radostí sdílíme metodu s dalšími. 

Máme za sebou jednodenní workshop u Wim Hofa osobně. Byl to nejnádhernější prožitek v těle, který znám. Jako by se probudilo mé tělo a každá buňka skákala radostí. Euforie, zázrak, láska, stěstí. 

Podzim 2019 

Naše děti občas utrousí ledabyle větu, že táta někde wimhofuje. Přijde jim normální, že se táta s mámou chodí koupat do Jordánu, Lužnice, Berounky, lomů, prostě kamkoliv zrovna jdeme na výlet.

Wim Hofův horse stance taneček jim přijde zábavný a šaškují s námi. 

Můj muž vyráží na poslední část lektorského kurzu do Pyrenejí a učí se všemožné efekty této metody na vlastní kůži, tělo i mysl. Když přijíždí, máme oba radost z jeho úspěchu. Stal se oficiálním lektorem Wim Hofovy metody a oba s otevřenou hubou nasáváme inspiraci a informace, které tenhle muž vysílá do světa. 

Sama jako matka tří dětí, která si prošla poporodní depresí a dělá jí reklamu, obdivuju, jak se tenhle chlapík vypořádal s životem poté, co jeho žena (máma 4 dětí) spáchala sebevraždu. Můj muž je zase ten, který ode mě několik měsíců po prvním porodu poslouchal, že se bojím být sama, že nechci žít, že jsem hrozná stvůra a moje dítě by mělo mít lepší mámu. 

V těchto dnech pociťuju velikou vděčnost. Za svůj život, za mého muže, za mé děti. Tento podzim je pro mě kouzelný. A to i proto, že jsem ve větším spojení s přírodou. Koupačky ve studené vodě a odívání se do chladu je toho součástí. Ale nemusíte hned lézt do ledu nebo do studené řeky. Než začnete cokoliv dělat, podělím se s vámi o další benefity Wim Hofovy metody.

Jak obohacuje Wim Hof metoda náš život?

Zlepšuje imunitní systém, dodává energii, zlepšuje naši vůli, snižuje míru stresu, urychluje hojení, zajišťuje lepší spánek, zlepšuje psychické zdraví, ulevuje u autoimunitních onemocnění, odstraňuje depresi atd.

Jak se tedy metoda provádí? 

Metoda je založena na 3 důležitých pilířích:

  • dechové cvičení,
  • vystavování se chladu, 
  • odhodlání.

Dech 

Dýcháme neustále. Ale většinou si tohoto neuvěřitelného potenciálu ani nejsme vědomi. Pokud navýšíme úroveň kyslíku, vneseme tím do života mnoho benefitů. Speciální dechové cvičení Wim Hofovi metody dokáže navýšit naši míru energie, snižuje stres a navyšuje se imunitní odpověď pro práci s patogeny. 

Terapie chladem

Chlad je náš vřelý přítel (v angličtině: the cold is your warm friend).

Vystavování těla chladu (správným způsobem) startuje kaskádu zdravotních benefitů. Hromadí se hnědá tuková tkáň a snižuje se míra tuku. Snižuje se zánětlivost a zlepšuje se imunitní systém, nastává rovnováha hladiny hormonů, zlepšuje se kvalita spánku a vyplavují se endorfiny (chemické látky v mozku, které přirozeně zlepšují naši náladu). 

Závazek 

Třetí pilíř je založen na dvou předešlých – vědomé dýchání i vystavování se studenému prostředí vyžaduje trpělivost a oddanost, aby bylo plně zvládnuto. Vyzbrojeni zaměřením a odhodláním jste připraveni k prozkoumání a ovládnutí vlastního těla a mysli.

Základní workshop Wim Hof metody

Z Wim Hof metody se stal náš každodenní rituál. Nejde ani tak o terapii chladem, jako spíš o pravidelné praktikování, práci s dechem a s tělem. Nepotřebujeme tolik vrstev oblečení. Zvládáme lépe zachytávat signály těla. Jsme opravdovější (někdy je to velká výzva – taková opravdovější rodina o 5 členech s 1 psem v 2kk). 

Víc o benefitech, které nám přináší Wim Hof metoda, najdete v tomto článku (zejména bych vypíchla partnerské obohacení a krásný porod). A pokud vás tato metoda láká, nebo máte kolem sebe někoho, kdo by práci s myslí a tělem ocenil (kvůli zdravotním problémům či jako prevenci vyhoření a v boji s velkým náporem stresu), tady se můžete podívat na termíny workshopů či zakoupit dárkový poukaz. 

Těšíme se 🙂 v ledu.

Martina Chomátová
Vnáší do světa jiskru pohody, jednoduchosti a laskavosti. Inspiruje jak žít život bez stresu, tlaku a neustálých povinností.

Máma 3 dětí, která na vlastní kůži zažila pocity vyhoření a poporodní deprese. Milovnice manter a hudebních nástrojů, dechových technik a mindfulness.

Autorka knihy příběhů pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o důležitosti dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi, lektorka mindfulness.

Celý příběh ze života najdete tady << Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci můžete poslat na inspirace@martinachomatova.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů